Co nowego w zoo?

Żuraw rajski i inne młode zwierzęta na wybiegach


We Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym na wybiegach ostatnio pojawiło się sporo nowych młodych zwierząt. Niektóre naprawdę warto zobaczyć. Dwa tygodnie temu na świat przyszło pisklę żurawia rajskiego. Jego narodziny to prawdziwa rzadkość.
– W żadnym ogrodzie zoologicznym w Polsce nie udało się dotąd rozmnożyć żurawi rajskich. Nasz ogród jest pierwszy – mówi z dumą Ryszard Topola, rzecznik prasowy wrocławskiego zoo. Żurawie rajskie rzadko można zobaczyć w ogrodach zoologicznych. Na wolności żyją tylko w Afryce, jest ich około 20 tys. Mimo ochrony grozi im wyginięcie, gdyż tubylcy tępią je uważając za szkodniki. Odławiają też młode, bo wielu prywatnych hodowców chce je mieć w swoich kolekcjach. Nie ma się im co dziwić, bo żuraw rajski jest bardzo ładnym ptakiem. Wrocławska para żurawi doczekała się jednego pisklęcia. Młode na razie jest pod czujną opieką rodziców i trzeba postarać się, żeby je zobaczyć. Dorosłe żurawie opiekujące się młodym słyną z agresji i jedyną osobą, której pozwalają się zbliżyć do młodego jest ich opiekun, pan Jakub.
– Zastanawiamy się jak umożliwić zwiedzającym oglądanie pisklęcia, ponieważ żurawie potrafią błyskawicznie zaatakować dziobem poprzez mały otwór w ogrodzeniu, a to może być niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, które czasem lubią się za bardzo zbliżać do siatek – tłumaczy Ryszard Topola.
Bez problemów można natomiast oglądać dwa młode sympatyczne barasingi, (to rodzaj jelenia), które przyszły na świat pod koniec lipca. Samiczka i samiec pochodzą od dwóch matek, ale mają wspólnego ojca. Na wolności żyją w północnych Indiach i południu Nepalu. Trzeciego sierpnia urodziła się zaś po raz pierwszy we Wrocławiu samiczka bharala, nazywanego też owcą niebieską, ze względu na specyficzny kolor futra. Bharale przypominają mieszankę kozy i owcy i w naturze żyją w Azji ( Chiny, Bhutan, Nepal, Indie, Pakistan) w górach na wysokości od 2,5 do 5,5 tys. m n.p.m.
eg

Zgłoś uwagę