wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Co nas gryzie latem?

Komary, kleszcze, meszki, osy, szerszenie i pszczoły. Do tego w upał dochodzą muchy końskie, zdarzają się ukąszenia pająków i mrówek leśnych. Latem lista owadów, które nas mogą zaatakować, jest długa.

Reklama

Kleszcze

Nie ma dnia ostatnio, aby do ambulatorium chirurgicznego pogotowia ratunkowego przy ul. Traugutta nie zgłosił się pacjent, któremu trzeba wyciągnąć kleszcza. – Pacjenci bardzo często przychodzą, zwłaszcza ci, którzy urwali kleszcza próbując go wyciągnąć i mają już stan zapalny – potwierdza lekarz dyżurny z ambulatorium. Takim pacjentom trzeba  na ogół podać zastrzyk.

Również do gabinetów zabiegowych w przychodniach rejonowych zgłaszają się pacjenci z kleszczami.  – Usuwałam już siedem kleszczy, nie wiem, ile koleżanki. Wyciągamy tylko całe kleszcze, jeśli ktoś je urwie albo kleszcz tkwi za głęboko – od razu odsyłamy do chirurga – mówi Teresa Mazur z gabinetu zabiegowego w przychodni Starmed przy ul. Młodych Techników. Absolutnie odradza smarowanie kleszcza masłem lub alkoholem, gdyż może on zwymiotować i jeszcze bardziej zarazić nas bakteriami i wirusami.

Zaraz po usunięciu kleszcza najlepiej miejsce po nim posmarować rivanolem. Jeśli odczyn zapalny na skórze jest duży, lekarz najczęściej przepisuje antybiotyk. Kleszcze są niebezpieczne, bo mogą zarazić boreliozą, odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych albo babesziozą. Niestety nie ma na nie skutecznej ochrony. Najlepiej po wycieczce na łonie natury dokładnie obejrzeć ciało i aby uniknąć zakażenia, jak najszybciej usunąć kleszcza ze skóry.

Osy, szerszenie i pszczoły

Tego lata mniej niż w ubiegłe wakacje pacjentów użądlonych przez te owady zgłasza się do przychodni i do ambulatorium pogotowia. Najbardziej zagrożeni są alergicy. Ocenia się, że u 10-20 procent ludzi może wystąpić nadmierna reakcja miejscowa na użądlenia trzmieli, pszczół, os i szerszeni.

Dlatego każdy, u kogo ukąszenie spowodowało silną reakcję alergiczną, powinien zgłosić się do specjalisty. Niebezpieczne jest gdy osa, pszczoła lub szerszeń użądli w szyje lub gardło. Albo gdy obrzęk jest duży i pacjent wymaga zastrzyku odczulającego.

 – Wtedy od razu wzywamy lekarza – mówią w zabiegowym w Starmedzie. Najczęściej jednak wystarczają okłady z rivanolu przez trzy dni.

Teresa Mazur, która ma 40-letni staż w zawodzie, radzi, aby miejsce po ukąszeniu czy użądleniu najlepiej posmarować cieniutko… miodem.

Komary

Tego lata jest ich mniej i są mniej dokuczliwe niż zeszłego, które poprzedziła późna, deszczowa wiosna. Ale w aptekach potwierdzają, że w tym roku równie popularne, jak w zeszłym sezonie, są środki zabezpieczające przed ukąszeniem komarów, kleszczy i meszek. Najpopularniejsze są odstraszacze w atomizerze lub areozolu. Dobrym pomysłem są także specjalne plastry przylepiane na skórę, które odegnają uciążliwego owada.

Muchy końskie, pająki i meszki

 – Tego lata mieliśmy 5-letniego chłopca, którego ugryzł giez i nastolatka, którego ugryzł w nogę nasz rodzimy pająk. Miał duży odczyn alergiczny i trzeba było wezwać lekarza – przyznaje Teresa Mazur.

W kilku przychodniach podkreślają, że często mają pacjentów z dużymi obrzękami, rumieniami czy wysypką, ale problem w tym, że nie wiedza oni, co ich ukąsiło. Mucha końska czy meszki. Te ostatnie atakują chmarą. Najgroźniejsze są późną wiosną, ale i teraz mogą zaatakować. Ugryzienia po meszkach są bolesne i bardzo długo się leczą, bo owady te mają toksyczną ślinę, która sprawia, że ich ukłucia są swędzące. Meszki odstrasza najlepiej olejek waniliowy, którym można się posmarować, ale działa on krótko.

Mrówka leśna

Ukąszenie przez mrówkę leśną jest bardzo bolesne – w miejscu ukąszenia czujemy dotkliwy piekący ból i po chwili na skórze pojawia się sporych rozmiarów bąbel. U alergika  ugryzienie przez mrówkę może wywołać stan alergiczny i jest tak samo niebezpieczne, jak ukąszenie osy czy szerszenia, więc należy uważać na te owady i w razie konieczności udać się do lekarza.

Wyjeżdżając na wakacje, pamiętaj aby:

  • Siadając na ziemi, rozłóż koc lub matę. Unikniesz pogryzień przez owady biegające.
  • Wybierając się do lasu, zakładaj długie spodnie, skarpetki i koszulę z długim rękawem. Taki strój zapobiega ukąszeniom przez owady latające.
  • Na kemping zabierz ze sobą leki przeciwhistaminowe (dostępne w postaci maści, żelu i aerozolu).
  • Przed wyprawą w miejsca podmokłe spryskaj się np. środkiem odstraszającym komary i meszki.

Eliza Głowicka

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl