Co dalej z PSZOKiem na Nowym Dworze?

– Od kilku miesięcy prosimy urzędników i Ekosystem, aby wytłumaczyli mieszkańcom co i gdzie powstanie i czy jest jakiekolwiek zagrożenie z tym związane – tłumaczy Łukasz Olbert, przewodniczący zarządu Rady Osiedla Nowy Dwór. – Szukamy lokalizacji na nowe PSZOKi, ale żadna decyzja jeszcze nie zapadła – tłumaczy Anna Bytońska z Ekosystemu.

  • Kontenery PSZOK Wrocław Michalczyka śmieci

    Kontenery w PSZOKu przy ul. K. Michalczyka; fot. wroclaw.pl


Całe zamieszanie i niedopowiedzenia rozpoczęły się od nieścisłych informacji o tym, że na Nowym Dworze powstanie wysypisko albo spalarnia śmieci. Poruszenie wśród mieszkańców nie opadło, gdy okazało się, że lokalizacja jest brana pod uwagę jako miejsce utworzenia nowego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. – Żadne decyzje nie zostały podjęte, szukamy nowych lokalizacji – mówi Anna Bytońska. – W planach jest utworzenie przynajmniej po jednym PSZOK-u w każdym z czterech sektorów, na które jest podzielony Wrocław – dodaje.

Nowodworski PSZOK miałby powstać w okolicach ul. Nowodworskiej, Chociebuskiej i estakady Gądowianki. – Jest to bardzo dobra lokalizacja z dobrym dojazdem i na terenach poprzemysłowych – mówi Anna Bytońska. – W pobliżu są ogródki działkowe oraz wiele zabudowań mieszkalnych – odpowiada Łukasz Olbert. – PSZOK nie jest w żadnym stopniu zagrożeniem ekologicznym, tam nic nie gnije i nic nie śmierdzi, to jest po prostu duża osłona śmietnikowa – wyjaśnia Bytońska i dodaje, że to krok dla mieszkańców, aby móc śmieci oddać do punktu niż zostawiać je w innym miejscu. – Śmieci gabarytowe ciągle są przez mieszkańców zostawiane w miejscach do tego nie przeznaczonych, dlatego warto aby PSZOK był blisko – podkreśla Anna Bytońska. – Nie jestem przeciwnikiem PSZOK-u, ale czekamy na kogoś z urzędu czy Ekosystemu aby wyjaśnił wątpliwości mieszkańców, bo brak informacji na ten temat powoduje protesty – tłumaczy Łukasz Olbert.

– Rada Osiedla otrzymała już od nas wiele informacji na temat organizacji takiego punktu – mówi Anna Bytońska i zaprasza przedstawicieli na spotkanie i do PSZOKa przy ul. Michalczyka. – Można tam zobaczyć - o ile jeszcze nie korzystali z jego usług - jak taki punkt działa, to po prostu duży plac, na którym stoi ok. 10 kontenerów z domowymi sprzętami – dodaje.
Mieszkańcy Nowego Dworu zebrali już kilkaset podpisów pod protestem przeciwko lokalizacji PSZOKa.

We Wrocławiu w tej chwili działają dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych: przy ul. Kazimierza Michalczyka 9 oraz przy ul. Janowskiej 51.

arcZgłoś uwagę