Cmentarz św. Wawrzyńca

Cmentarz parafialny św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida zwany jest nekropolią profesorów. Leżą tu najwybitniejsi wrocławscy naukowcy, powojenni pionierzy m.in. prof. Edward Sucharda (pole 2) –chemik, profesor Politechniki Lwowskiej. Po wojnie organizował i tworzył Politechnikę Wrocławską i Politechnikę Śląską.


Jest grób prof. Ludwika Hirszfelda (pole 3), sławnego serologa, mikrobiologa i immunologa. Przy głównej alei znajduje się grób prof. Tadeusza Mikulskiego (pole 1) –wybitnego humanisty, który tworzył wrocławską polonistykę. Leży tu także prof. Wincenty Styś, ekonomista, specjalista ekonomii rolnictwa. Najczęściej odwiedzany jest grób Rafała Wojaczka (pole 4). Poeta przeklęty we Wrocławiu przeżył sześć najbardziej twórczych lat. W 1971 roku popełnił samobójstwo. Spoczywają tu też pisarze: Tadeusz Zelenay, Henryk Worcell.

Przy Bujwida spoczął też prof. Andrzej Litwornia. Polonista, który odkrywał włoskie ślady Mickiewicza i w Italii propagował język i kulturę polską. W rodzinnym grobowców spoczął Wojciech hrabia Dzieduszycki, śpiewak operowy, inżynier, aktor i dziennikarz, dla wielu symbol związków miasta z przedwojennym Lwowem. W 1999 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia, ale zrzekł się zaszczytu, gdy w 2007 roku wyszło na jaw, że w okresie stalinowskim współpracował z komunistyczną służbą bezpieczeństwa.

Zobacz przewodnik po wrocławskich nekropoliachZgłoś uwagę