Cmentarz św. Rodziny


Cmentarzem przy ul. Smętnej na Sępolnie zawiaduje katolicka parafia św. Rodziny (kościół przy ul. Monte Cassino 68). Tu spoczywa prof. Hugo Steinhaus, matematyk ze słynnej lwowskiej szkoły matematycznej, zajmujący się analizą funkcjonalną. Znany był z olbrzymiego poczucia humoru i dowcipnych i ciętych wypowiedzi. Jego wierszyki i fraszki zostały zebrane w „Słowniku racjonalnym H. Steinhausa”.
Ten cmentarz szczególnie bliski jest lwowiakom. Tu bowiem - we wschodniej części cmentarza znajduje się pomnik Orląt Lwowskich. Na cmentarzu wzniesiono też pomnik Żołnierzy Armii Krajowej upamiętniający straconych w 1945 roku we Wrocławiu kieleckich partyzantów z oddziałów „Szarego” i batalionu „Młota”. Swój symboliczny grobowiec ma też ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności” zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Fundatorem pomnika jest koło oświatowe NSZZ „Solidarność".
Na cmentarzu przy Smętnej spoczywa też płk. Bolesław Orliński, polski pilot wojskowy i sportowy, który w 1926 roku wraz z mechanikiem Leonem Kubiakiem samolotem Breguet 19 A2 w kilku etapach przeleciał trasę z Warszawy do Tokio. Pokonali 10 tys. 300 km. Zmarł w Kanadzie w 1992 roku. Rodzina sprowadziła jego prochy do Wrocławia. Przy głównej alei cmentarza znajduje się grób Mariusza Łukasiewicza, twórcy Lukas Banku i Eurobanku. Zmarły przedwcześnie, w wieku 43 lat biznesmen pochowany jest w grobowcu z białego marmuru. Za życia mawiał, że jego praca to zakładanie banków.

Zobacz przewodnik po wrocławskich nekropoliachZgłoś uwagę