Cmentarz św. Maurycego


Cmentarz będący pod zarządem parafii rzymskokatolickiej pw. św. Maurycego we Wrocławiu. Znajduje się na osiedlu Gaj przy ul. Działkowej. Przez mieszkańców nazywany jest Cmentarzem na Skowroniej Górze. To trzeci cmentarz tej parafii – pierwszy znajdował się przy ul. Kamiennej, kolejny przy ul. Borowskiej.

W miejscu poprzednich cmentarzy parafialnych znajdują się dziś Park Andersa i Park Skowroni. Po wyczerpaniu miejsc grzebalnych o utworzenie nowego cmentarza zabiegał proboszcz parafii ksiądz Paul Peikert (autor „Kroniki dni oblężenia” miasta Breslau). Zgodę na utworzenie cmentarza władze miejskie wydały w listopadzie 1939 roku. Do roku 1945 cmentarz był wykorzystany w niewielkim stopniu.

Od stycznia 1945 wschodnia część cmentarza stała się jednym z miejsc pochówku poległych żołnierzy radzieckich, w latach 1947-1948 urządzono na niej Cmentarz Żołnierzy Radzieckich na Skowroniej Górze. Zachodnia część cmentarz nadal pełniła funkcję cmentarza parafialnego kościoła św. Maurycego. Pod koniec lat 60. ubiegłego wieku władze planowały likwidację cmentarza. Pochówki były tam wstrzymane od roku 1971. Ponownie zaczęto tam chować zmarłych w 1994 roku.

Znani wrocławianie spoczywający na tym cmentarzu to Jacek Bednarski – międzynarodowy mistrz szachowy i historyk prof. Adam Galos.

Zobacz przewodnik po wrocławskich nekropoliachZgłoś uwagę