Ciepłe posiłki dla bezdomnych. Streetbus na ulicach Wrocławia

W ostatnich dniach temperatury spadały nawet do -16 stopni Celsjusza. Dlatego w jeżdżącym po Wrocławiu streetbusie znów można zjeść ciepły posiłek. 

Siarczyste mrozy stwarzają śmiertelne zagrożenie dla osób w najtrudniejszej sytuacji życiowej. W takie dni szczególnie ważne jest funkcjonowanie Streetbusa, czyli busa MPK z którego potrzebujący mogą odebrać ciepły posiłek. Może przyjść każdy kto jest głodny – bez zbędnego rejestrowania się czy dopisywania do listy chętnych.

Streetbus, czyli bus MPK kursujący każdego wieczora po Wrocławiu wyrusza o godzinie 20 z przystanku na ul. Sieradzkiej tuż obok aquaparku. Później zatrzymuje się przy Centrum Historii „Zajezdnia”, na przystanku „Katedra”, na Suchej, a trasę kończy na Gajowickiej. Streetbus zatrzymuje się również w sześciu przystankach „na życzenie”.

– Osobom w trudnej sytuacji życiowej, zwłaszcza tym doświadczającym bezdomności, zjedzenie ciepłego posiłku może dosłownie uratować życie. Zwłaszcza w śnieżne, mroźne dni, jakich ostatnio doświadczyliśmy – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder. – Żeby skorzystać ze Streetbusa nie trzeba się nigdzie rejestrować. Żeby otrzymać rozgrzewający posiłek wystarczy po prostu przyjść na jeden z przystanków.

Pasażerowie streetbusa mogą podróżować nim do godziny 23., gdy bus kończy stronę w pobliżu ogrzewalni św. Brata Alberta dla Osób Bezdomnych przy ul. Gajowickiej. W streetbusie czeka na nich ciepła zupa. 

Autobus został przystosowany do nowej funkcji. Część najbliżej kierowcy to strefa wydawania posiłków. W części dla pasażerów zamontowano mini-stoliki. W autobusie wydzielona zostanie także strefa ambulatoryjna, w której będzie można udzielić doraźnej pomocy medycznej.

Ze streetbusa regularnie korzystają osoby potrzebujące. Tylko do sierpnia 2020 r. wydano prawie 37 tys. porcji zup. A potrzebujących na ulicach Wrocławia jest coraz więcej. Według zeszłoronych danych MOPS problem bezdomności dotyka co najmniej 900 mieszkańców miasta. 

Streetbus po raz pierwszy wyjechał na ulice w styczniu 2019 r. Kursuje regularnie od dwóch lat i nie powstrzymała go pandemia koronawirusa, która pokazała jak duże jest zapotrzebowanie na ciepły posiłek. Streetbus ma jeździć do 12 kwietnia, ale MPK nie wyklucza przedłużenia tego terminu. Inicjatywa to wynik współpracy Wydziału Partycypacji Społecznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, MPK i organizacji pozarządowych – Fundacji Homo Sacer i Fundacji Szerszy Krąg.Zgłoś uwagę