Chór Univocale - koncert w katedrze wrocławskiej

Wakacje nie muszą oznaczać odpoczynku od muzyki, zwłaszcza dobrej. Okazja do posłuchania naprawdę ciekawego repertuaru już w czwartek. Chór Univocale z Berlina zaśpiewa utwory mistrzów muzyki dawnej – Hildegardy z Bingen, Giovanniego da Palestriny, ale i współczesnych, choćby Henryka Mikołaja Góreckiego. Początek o 19.30, wstęp wolny.

  • univocale katedra wrocławska

    Chór Univocale zaśpiewa w czwartek we Wrocławiu


W muzyce nie ma czasu kanikuły, a lipiec i sierpień niejednokrotnie są okresem najbardziej wzmożonego koncertowego ruchu. Wiele zespołów odbywa wtedy tournée, a melomani mają szansę nadrobić zaległości z minionych sezonów. Występ Chóru Univocale z Berlina powinien zainteresować choćby z tego względu, że przyjeżdża z wyjątkowo ambitnym i ciekawym programem, a ponadto wstęp na koncert jest darmowy.

Święta Hildegarda, znakomita kompozytorka

Niepowtarzalna okazja, bo polskie chóry rzadko sięgają po utwory niemieckiej mistyczki i jednej z najwybitniejszych kompozytorek średniowiecza – benedyktynki, świętej Hildegardy z Bingen, która położyła też niemałe zasługi w promowaniu zdrowego żywienia (dziś nawet w Polsce kupimy książki z jej sugestiami). Jej pieśni religijne cechuje wielka emocjonalność, a renesans zainteresowania twórczością niemieckiej mistyczki trwa już przynajmniej od dekady. Oprócz dzieł Hildegardy z Bingen nie zabraknie utworów jednego z największych mistrzów renesansu – Giovanniego Pierluigiego da Palestriny, którego Msza Papieża Marcelego należy do największych arcydzieł w historii muzyki. W programie występu Chóru Univocale jest także polski akcent, czyli kompozycja Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego. Tytuł (oznaczający słowa „Cały Twój”) nawiązuje do Jana Pawła II, a utwór został skomponowany z okazji trzeciej pielgrzymki do ojczyzny w 1987 roku. – Był to okres wielkich zmian – podkreśla Christoph Ostendorf, dyrygent Chóru Univocale.

Chór berlińskich studentów

Zespół założony sześć lat temu składa się z 20-25 śpiewaczek i śpiewaków, najczęściej studentów berlińskich uczelni, a śpiewa utwory z różnych epok.

Wspólnym mianownikiem dla koncertu 23 lipca o 19.30 w Katedrze jest temat Stella Maris, czyli Gwiazda Morza (symbol Maryi), a utwory będą do niego nawiązywać.  

Wstęp jest wolny.

Zgłoś uwagę