wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Certyfikaty "Wrocław bez barier" wręczone

„Komu wolno pójść na randkę?” – odpowiedzi na to pozornie proste pytanie szukała Milena Trojanowska – socjolog i doktorantka Uniwersytetu Łódzkiego w czasie konferencji „Osoby z chorobami rzadkimi - leczenie, rehabilitacja, edukacja. Seksualność osób z chorobami wrodzonymi i chorobami przewlekłymi prowadzącymi do niepełnosprawności”. W czasie konferencji ogłoszone też zostały wyniki plebiscytu „Wrocław bez barier”, który wyróżnia działania przyczyniające się do rozwoju sytemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. 

Reklama

Wydarzenie odbyło się w weekend we Wrocławiu i zgromadziło ponad 250 osób. W czasie spotkania prelegenci zastanawiali się między innymi nad tym, jak postrzegane są związki i seksualność osób z niepełnosprawnością – zarówno fizyczną, jak i intelektualną. 

Wspomniana wcześniej Milena Trojanowska zagadnienie bada jako naukowiec, ale też – jako przedstawicielka organizacji pozarządowej. Temat zna z autopsji – sama żyje z przewlekłą chorobą. Prelegentka wspomniała między innymi o problemach z dostępem do gabinetów ginekologicznych, bo często zdarza się, że pierwsze pytanie, jakie w czasie rejestracji słyszy kobieta z niepełnosprawnością to: „Chce się pani umówić? Ale właściwie po co?”. To pokazuje, jak bardzo w świadomości społecznej sfera seksualności osób z niepełnosprawnościami spychana jest na boczny tor.

Dlatego o tym temacie mówić warto. We Wrocławiu głos zabrał między innymi Bartłomiej Skrzyński, rzecznikPrezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnością i dyrektor Biura Wrocław Bez Barier. Z uczestnikami konferencji podzielił się swoimi osobistymi doświadczeniami. Bartłomiej Skrzyński, który od dziecka choruje na postępujący zanik mięśni, wspomniał między innymi o tym, że chciałby, aby zagadnienie seksualności osób z niepełnosprawnościami stało się tematem kampanii społecznej. „Chcemy odczarować tabu związane z seksualnością osób z niepełnosprawnościami” – mówił w czasie konferencji. O seksualności w kontekście niepełnosprawności intelektualnej opowiadał natomiast dr hab. Remigiusz Kijak, pedagog specjalny, autor książek o związkach, seksualności, rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością intelektualną. „Prawa seksualne są uniwersalnymi prawami każdego człowieka, bez względu na jego życiową czy społeczną niepełnosprawność, a ich realizowanie zależy od naszej otwartości, zgody na seksualność osób z niepełnosprawnościami i zgody na afirmację naszej własnej seksualności. Im bardziej otworzymy się na własną seksualność, tym łatwiej przyjdzie nam tolerancja wobec seksualności osób z niepełnosprawnościami” – powiedział Remigiusz Kijak.O godności osoby z niepełnosprawnością intelektualną w aspekcie seksualności we wspólnotach zamieszkania L’Arche mówił prof. dr n. med. Robert Śmigiel - Kierownik Katedry Pediatrii oraz Zakładu Propedeutyki Pediatrii i Chorób Rzadkich Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Profesor podkreślał znaczenie inteligencji emocjonalnej u osób z niepełnosprawnością intelektualną.

To już kolejna konferencja podejmująca tę tematykę. „Na następną konferencję o seksualności osób z niepełnosprawnościami zapraszam w przyszłym roku. W tej chwili zbieramy od uczestników informacje o zagadnieniach, które warto poruszyć i na tej podstawie będziemy tworzyć program nadchodzącego wydarzenia”– mówi Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”. To właśnie wrocławska Fundacja „Potrafię Pomóc” we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzieci z Rzadkimi Chorobami Genetycznymi i Ich Rodzin „Wspólnie” oraz Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zorganizowała wydarzenie. Wydarzenie zostało współfinansowane ze środków PFRON - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Gminy Wrocław, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

W czasie konferencji ogłoszone też zostały wyniki plebiscytu „Wrocław bez barier”, który wyróżnia działaniaprzyczyniające się do rozwoju sytemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Tegoroczni laureaci, którzy odebrali certyfikaty to: w kategorii Społeczna odpowiedzialność biznesu - Wojciech Wróbel - Mercedes-Benz Grupa Wróbel. W kategorii Integracja społeczna - Anna Zmarzły z Centrum Żywienia Klinicznego. W kategorii Miejsce dostępne - Stowarzyszenie „Ostoja” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i jego prezes - Małgorzata Gorący, a za Działania innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności nagrodzony został Uniwersytet SWPS - Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu.

Plebiscyt „Wrocław bez barier” zainaugurowany został w 2010 roku, z inicjatywy rzecznika Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnością Bartłomieja Skrzyńskiego, obecnie także dyrektora Biura Wrocław Bez Barier. Certyfikat „Wrocław bez barier” promuje dobre postawy oraz działania podejmowane przez firmy, instytucje i osoby fizyczne na rzecz pełnej dostępności i integracji. Dokument jest sygnowany przez Prezydenta Wrocławia. Certyfikaty przyznaje kapituła, w której skład wchodzą przedstawiciele Urzędu Miasta, laureaci poprzednich edycji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, a od dwóch lat organizuje go Fundacja „Potrafię Pomóc”.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl