wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Otwarto nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej
Otwarto nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej

Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pozwoli studentom sprawdzić praktyczne umiejętności na inteligentnych fantomach, fot. Bartosz Moch

Odebranie porodu, przyjęcie pacjenta z wypadku na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czy przeprowadzenie operacji endoskopowej oraz zabiegów na naczyniach krwionośnych – m.in. takie praktyczne umiejętności od nowego roku akademickiego będą mogli przećwiczyć studenci Uniwersytetu Medycznego w nowo otwartym Centrum Symulacji Medycznej (CSM).

Reklama

Jak podkreślają przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego Centrum Symulacji to przełom w nauczaniu studentów medycyny. W sześciu salach wysokiej wierności (blok operacyjny, sala intensywnej terapii dla noworodków, dzieci i dorosłych, szpitalny oddział ratunkowy, sala porodowa, symulator karetki pogotowia ratunkowego oraz sala pielęgniarska) studenci będą zdobywać pierwsze szlify, sprawdzając swoje umiejętności w praktyce.

Wyposażenie CSM jest tożsame z tym, które znaleźć można w szpitalu, a pacjenci – wiernie odwzorowane fantomy – w pełni oddają realia porodu, zawału czy znieczulenia ogólnego. Podczas zajęć w Centrum każdy student będzie miał szansę uczestniczyć w scenariuszu symulacyjnym i pracować bezpośrednio z fantomem. Nauka w warunkach symulowanych będzie jednak wyłącznie uzupełnieniem pracy z pacjentami podczas zajęć klinicznych.

– Zgodnie z prawem w Polsce student nie ma możliwości bezpośredniego ingerowania w ludzkie tkanki. Dlatego tak ważne jest uzupełnienie kształcenia naszych studentów w praktyczną wiedzę poprzez symulacje – podkreśla prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Inteligentne fantomy

Fantomy są w stanie odtworzyć niemal każdą ludzką reakcję, od zwężania i rozszerzania źrenic oraz wodzenia wzrokiem za palcem, przez pocenie, obrzęk języka czy sinienie po najbardziej podstawowe, związane z pomiarem tętna lub ciśnienia. Najbardziej zaawansowany symulator obecny w CSM został wyposażony w sztuczne płuco, dzięki czemu jest w stanie realistycznie odwzorować proces oddychania. Posłuży przede wszystkim nauce znieczulenia ogólnego.

Studenci w sali porodowej będą mogli przećwiczyć ponad 40 różnych scenariuszy odbioru porodu, fot. Bartosz Moch

Studenci w sali porodowej będą mogli przećwiczyć ponad 40 różnych scenariuszy odbioru porodu, fot. Bartosz Moch

Centrum Symulacji Medycznej posiada także salę wirtualnej rzeczywistości, w której studenci mogą uczyć się wykonywać badania USG oraz przeprowadzać operacje z zakresu laparoskopii, endoskopii oraz zabiegów na naczyniach krwionośnych.

W salach niskiej wierności studenci będą poszerzać przede wszystkim umiejętności techniczne, związane m.in. z wykonywaniem konkretnych typów badań (np. ginekologiczne, urologiczne), nauki wkłuć, opatrywania ran czy szycia chirurgicznego. Zakres ten obejmuje również naukę resuscytacji na fantomach wyposażonych w oprogramowanie analizujące działania ratującego i wskazujące, czy w danym momencie miejsce lub natężenie ucisku daje pożądane efekty. Zaawansowane manekiny do resuscytacji mogą wydawać odgłosy oddechowe, mówić i dają możliwość pomiaru ciśnienia, tętna czy pracy serca.

– Mamy sprzęt najwyższej klasy, dzięki któremu można uczyć się praktycznych zachowań w warunkach naturalnych. Zazdroszczę naszym studentom, że przyszło im studiować w czasie, kiedy będą mogli korzystać z tak nowoczesnego centrum – informuje dr Piotr Kolęda, kierownik Centrum Symulacji Medycznej.

Kilkadziesiąt różnych scenariuszy

Wszystkie symulacje odbywają się według z góry określonego scenariusza ułożonego przez nauczyciela akademickiego, który obserwuje je zza lustra weneckiego w reżyserce. Jego głównym zadaniem jest kontrola przebiegu symulacji. W jej trakcie technik symulacji może zmieniać parametry życiowe pacjenta, natomiast nauczyciel ma możliwość „wcielić” się w pacjenta.

CSM zostało również wyposażone we własny ambulans, którym "poszkodowani" są transportowani z wypadków, fot. Bartosz Moch

CSM zostało również wyposażone we własny ambulans, którym "poszkodowani" są transportowani z wypadków, fot. Bartosz Moch

Dzięki temu student może zadawać pacjentowi pytania, np. na temat bólu lub samopoczucia. Fantomy służące do odbierania porodów na sali porodowej są wyposażone w ponad 40 różnych scenariuszy, w tym m.in. porodu za pomocą cesarskiego cięcia. Dodatkowo znajdujące się na salach kamery rejestrujące przebieg każdej symulacji pozwalają - po jej zakończeniu – omówić postępowanie studentów.

Remont zabytkowego budynku

Centrum Symulacji Medycznej mieści się przy ul. Chałubińskiego 7a w zabytkowych wnętrzach czterokondygnacyjnego budynku pochodzącego z XIX wieku. Poprzednio znajdowały się w nim szpitalna pralnia, kuchnia i stołówka. Obiekt jest zlokalizowany na Starym Kampusie Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Centrum Symulacji Medycznej mieści się w zabytkowym budynku z XIX wieku, fot. Bartosz Moch

Centrum Symulacji Medycznej mieści się w zabytkowym budynku z XIX wieku, fot. Bartosz Moch

– Budynek był pierwotnie zaprojektowany jako kotłownia. Najtrudniejszym zadaniem było dostosowanie zabytkowego obiektu do dzisiejszych standardów i naszych potrzeb. Prace remontowe trwały od 2012 r. – mówi Jacek Czajka, z-ca kanclerza uczelni ds. logistyki. W sumie remont oraz wyposażenie CSM kosztowało ok. 40 mln złotych.

Zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w pełnym wymiarze rozpoczną się w roku akademickim 2018/2019.

CSM w liczbach:

  • 22 898 953 zł - łączny koszt inwestycji przebudowy i remontu budynku na Centrum Symulacji Medycznej UM
  • 17 857 272 zł - łączna wartość projektu zakupu wyposażenia CSM współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego
  • 381 – liczba studentów mogących odbywać zajęcia w CSM w jednym czasie
  • 6 sal wysokiej wieroności
  • 14 pracownik niskiej wierności
  • 8 sal do debriefingu
  • 1 sala audytoryjna

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl