Będzie ośrodek dla seniorów przy ul. Dyrekcyjnej

W dawnym szpitalu przy ul. Dyrekcyjnej powstanie kompleksowe centrum opieki nad osobami starszymi. Obiekt połączy funkcje domu pomocy społecznej, centrum chorób demencyjnych ze specjalistycznymi usługami psychogeriatrycznymi oraz apartamentów chronionych, w których będą mogli zamieszkać seniorzy. Oprócz domu opieki znajdzie się tam nowoczesny ośrodek badań.

  • sala

    W dawnym szpitalu przy ul. Dyrekcyjnej będzie ośrodek dla seniorów (wizualizacja inwestora)

  • budynek

    W dawnym szpitalu przy ul. Dyrekcyjnej będzie ośrodek dla seniorów (wizualizacja inwestora)


Angel Care powstaje we Wrocławiu i będzie pierwszym punktem na mapie sieci ośrodków opieki w Polsce firmowanych tą marką. To wspólne przedsięwzięcie doświadczonych w opiece nad osobami starszymi specjalistów, prowadzących centra opieki MD Nursing w Europie, a także grupy deweloperskiej Angel Poland Group. O swoich planach realizacji ośrodków w Polsce inwestorzy poinformowali w środę, w czasie konferencji we Wrocławiu.

– Angel Care zapewni najwyższy poziom opieki nad seniorami i osobami z zaburzeniami, które pojawiają się z wiekiem – mówi Ron Ben Shahar, partner grupy deweloperskiej Angel Poland Group. – To nasz flagowy ośrodek, na którym będziemy wzorowali kolejne. Powstaje we Wrocławiu, ponieważ miasto wyróżnia troska o starszych, odważna wizja, innowacyjne podejście do biznesu i otwartość. Miasto przyciąga nowych mieszkańców, a jakość ich życia nieustannie się polepsza. Stolica Dolnego Śląska jest idealnym miejscem na ośrodki nowych metod leczenia i inwestycje.

Trzy w jednym

Angel Care będzie wysokiej klasy kompleksowym centrum opieki i równocześnie nowoczesnym ośrodkiem badań. Wrocławski oddział będzie zlokalizowany przy ulicy Dyrekcyjnej – w dawnym szpitalu Uniwersytetu Medycznego. Budynek z przylegającym do niego terenem kupiła w 2013 r. firma MD Nursing. Jego neogotycka część powstała w 1898 r., kolejną dobudowano w latach 20. XX w. Budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków, dlatego przejdzie generalny remont i zostanie odnowiony, z zachowaniem oryginalnej konstrukcji oraz historycznego charakteru obiektu.

– Dawny szpital zostanie podzielony na trzy części: specjalnie zaprojektowane apartamenty chronione dla osób starszych, które pozostają samodzielne, dom pomocy społecznej i centrum chorób demencyjnych – twierdzi Ron Ben Shahar. – Wszystkie będą działały w obrębie jednego kampusu, ale dla komfortu pacjentów zostały zaplanowane jako całkowicie odrębne i niezależne części. Do każdej z nich poprowadzi osobne wejście.

Pierwsze prace nad Angel Care już się rozpoczęły. Projekt obiektu wykonało przedsiębiorstwo Modulor, a generalnym wykonawcą została firma Eiffage Polska Budownictwo, które zaczęło już porządkować i przygotowywać teren. Koszt pierwszego etapu prac wyniesie 50 mln zł. W gotowym centrum będzie dostępnych około 250 miejsc, a koszt pobytu w ośrodku będzie zależał od wymagań mieszkaniowych i zdrowotnych poszczególnych mieszkańców i wyniesie od 2,8 do 6 tys. zł miesięcznie.

– Bardzo zainteresowani ośrodkiem są nasi lekarze seniorzy – mówi Bożena Kaniak, przewodnicząca Komisji Socjalnej i ds. Lekarzy Seniorów w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej. – Jako specjaliści docenili ideę i standard Angel Care. Centrum opieki jest bardzo potrzebne. Obecnie 50 proc. miejsc jest już zarezerwowanych.

Wygodnie i bezpiecznie

Apartamenty Chronione Angel Care to 48 w pełni umeblowanych mieszkań, przeznaczonych dla jednej lub dwóch osób. W każdym znajdzie się aneks kuchenny z lodówką, płytą grzejną i czajnikiem elektrycznym, a także łazienka, dostosowana do potrzeb seniora, gdzie znajdą się m.in. bezprogowe prysznice z siedziskami i poręcze. W celu zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa wszystkie apartamenty zostały wyposażone w nowoczesny system instalacji przywoławczej.

Każdy apartament będzie przypominał własny dom. Zostanie dostosowany do osobistych potrzeb, a także wykończony według indywidualnych upodobań – na etapie projektu istnieje możliwość dostosowania kolorystyki, wyposażenia oraz umeblowania.

Mieszkańcy będą mieli również dostęp do przestronnych pomieszczeń wspólnych, w których będą rozwijać swoje zainteresowania i zawierać znajomości. Znajdą się tam m.in. biblioteka, pokój spotkań, sala ćwiczeń oraz pracownia działań twórczych.

Lokatorzy będą mogli liczyć na regularne sprzątanie apartamentów, pranie, zakupy na życzenie i możliwości korzystania z usług opiekuna. W sytuacjach nagłych mieszkańcy będą mieli również zagwarantowaną opiekę medyczną. Dostęp do mieszkań i powierzchni wspólnych nadzorowany będzie przez personel recepcji przez całą dobę siedem dni w tygodniu.

Rehabilitacja i wsparcie dla chorych

Centrum chorób demencyjnych zapewni najwyższej jakości wsparcie dla osób z demencją i chorobą Alzheimera oraz specjalistyczne usługi geriatryczne. Mieszkańcy otrzymają regularną opiekę pielęgniarską i nadzór lekarski oraz odpowiednio zbilansowane posiłki. Będą mogli liczyć na profesjonalne i uprzejme traktowanie, bezpieczeństwo, gwarancję higieny osobistej i zachowanie czystości w ich otoczeniu.

Usługi będą opierały się na wiedzy naukowej. Zostały opracowane przez profesjonalny zespół, któremu przewodzili lekarze z wieloletnim doświadczeniem.

MD Nursing kieruje centrami opieki nad osobami starszymi w dużych i średnich miastach na całym świecie. Specjalizuje się w opiece na osobami w różnym stanie fizycznym i psychicznym – od osób samodzielnych, poprzez wymagające doraźnej opieki, po osoby wymagające stałego, całodobowego nadzoru.

– Idea Angel Care zgadza się z ideą innych naszych ośrodków i polega na kompleksowej opiece, kontunuowaniu jej na poszczególnych etapach oraz zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa – mówi profesor Shlomo Noy. – Z doświadczenia wiemy też, że aktywne życie wpływa na szczęśliwe starzenie się.

Opieka i zajęcia kulturalne

W trzeciej części będzie działał dom pomocy społecznej, który spełni wszelkie wymagania do uzyskania dofinansowania ze środków publicznych. Przeznaczony będzie dla osób, które wymagają stałej opieki medycznej i profesjonalnej pomocy podczas wykonywania codziennych czynności.

– Ośrodek wzbogaci życie zdrowych seniorów, którzy otrzymają komfortowe warunki mieszkalne, a także dostęp do zajęć terapeutycznych oraz kulturalnych – mówi Ron Ben Shahar. – Natomiast osoby starsze i chore mogą liczyć na złagodzenie cierpienia, a ich rodziny, dzięki zapewnieniu opieki na najwyższym poziomie – mniejszy niepokój.

Angel Care zapewni opiekę lekarzy ogólnych, lekarzy specjalistów, opiekunów geriatrycznych, licencjonowanych fizjoterapeutów i dietetyków. Ośrodek będzie organizował również wydarzenia rozrywkowe i kulturalne dla osób pozostających pod jego opieką.

Realizacja Angel Care zakończy się w pierwszym kwartale 2016 r.

 Zgłoś uwagę