Kończą budowę Centrum Historii Zajezdnia [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na dwóch poziomach 1980 mkw. powierzchni wystawienniczej, do tego 2,3 hektara wokół hali – w Centrum Historii Zajezdnia zakończono prace budowlane. Obecnie trwa montaż ekspozycji. Pod koniec sierpnia nastąpi otwarcie.

 • Centrum Historii Zajezdnia

  Centrum Historii Zajezdnia, 31 marca 2016, fot. Tomasz Walków

 • Centrum Historii Zajezdnia

  Jeden z eksponatów Centrum Historii Zajezdnia, 31 marca 2016, fot. Tomasz Walków

 • Centrum Historii Zajezdnia

  Centrum Historii Zajezdnia, 31 marca 2016, fot. Tomasz Walków

 • Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia i Juliusz Woźny, rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”

  Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia i Juliusz Woźny, rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”

 • Centrum Historii Zajezdnia

  Centrum Historii Zajezdnia, 31 marca 2016, fot. Tomasz Walków

 • Centrum Historii Zajezdnia

  Centrum Historii Zajezdnia, 31 marca 2016, fot. Tomasz Walków

 • dr Wojciech Kucharski, dyr. Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”

  dr Wojciech Kucharski, dyr. Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”

 • Centrum Historii Zajezdnia

  Montaż scenografii w Centrum Historii Zajezdnia, 31 marca 2016, fot. Tomasz Walków

 • Montaż scenografii w Centrum Historii Zajezdnia

  Montaż scenografii w Centrum Historii Zajezdnia, 31 marca 2016, fot. Tomasz Walków

 • Montaż scenografii w Centrum Historii Zajezdnia

  Montaż scenografii w Centrum Historii Zajezdnia, 31 marca 2016, fot. Tomasz Walków


W czwartek, 31 marca, w dawnej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej ustawiano elementy kamienicy z kresowego miasteczka II RP – to jeden z elementów scenografii w powstającym Centrum Historii Zajezdnia. Na specjalnej konferencji poinformowano o tym, co zostało już zrobione.

– Wszytko idzie zgodnie z planem. Zakończono prace budowlane. Od końca marca montowane są elementy scenografii. Przy montażu dekoracji pracuje od 30 do 40 osób – wylicza Adam Półgrabia, prezes zarządu spółki Trias, która jest liderem konsorcjum wykonującego scenografię.

– Pokazujemy, jak w tej chwili wygląda budynek, w którym już niedługo wrocławianie i turyści będą mogli poznać powojenną historię Wrocławia i Dolnego Śląska – mówi dr Wojciech Kucharski, dyr. Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Otwarcie pod koniec sierpnia 2016

Od 1 kwietnia do CHZ będą przywożone eksponaty. Na lipiec zaplanowano odbiory techniczne, a wszystkie prace montażowe mają się zakończyć do 25 sierpnia br.

– Planujemy otwarcie w 36. rocznicę porozumień sierpniowych i powstania Solidarności. Zajezdnia przy Grabiszyńskiej to taka nasza wrocławska stocznia i powinniśmy być z tego dumni – mówi Juliusz Woźny, rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

– To jest projekt na którym prezydentowi Wrocławia zależało w sposób szczególny – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. – Chodziło o to, aby było miejsce, w którym wyrazimy wdzięczność tym, którzy po wojnie budowali Wrocław. To miejsce ma ducha minionych czasów. Tu rodziła się Solidarność i społeczeństwo obywatelskie. Naszą powinnością jest zachowanie świadectwa i przekazanie go następnym pokoleniom.

Tu narodziła się współczesna tożsamość Wrocławia

CHZ powstaje w historycznej zajezdni MPK, o której dr Wojciech Kucharki mówi, że tam w 1980 r. narodziła się współczesna tożsamość Wrocławia. O historii tego miejsca czytaj więcej – Nieznany Wrocław – legendarna zajezdnia „Solidarności” [ZDJĘCIA, WIDEO]. Centrum jest jednym z projektów związanych z Europejską Stolicą Kultury.

– To święte miejsce dla Solidarności i dla tych, którzy miłują wolność – mówił o dawnej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej i powstającym Centrum Historii Zajezdnia, Kazimierz Kimso, przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu: – Wrocławianie są potomkami ludzi, którzy skądś przyjechali. Istotnym elementem, który nas połączył, był wybuch Solidarności. Jestem szczęśliwy, że powstaje miejsce, które będzie upamiętniało i przekazywało następnym pokoleniom świadectwo tamtych czasów.

Nie będzie kapci i zamkniętych gablot

W XIX w. hali część podziemna została wybudowana w trakcie obecnych prac budowlanych. Na poziomie „-1” będzie wystawa poświęcona opozycji antykomunistycznej – od żołnierzy AK, żołnierzy wyklętych po Solidarność i Pomarańczową Alternatywę. W hali przygotowywana jest ekspozycja dotycząca mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska od 1945 r. Wśród eksponatów znajdzie się m.in. kilkadziesiąt tysięcy fotografii dotyczących Wrocławia oraz czeęść z 900 relacji związanych z powojennymi przesiedleńcami. Ekspozycja doprowadzona będzie do czasów współczesnych, nie zabraknie więc Kongresu Eucharystycznego i powodzi tysiąclecia.

– W tym muzeum nie będzie kapci i zamkniętych gablot. Tam wszystko będzie można dotknąć. Inspiracją było dla nas interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Ważną rolę będzie odgrywać scenografia, zaprojektowana przez wrocławskiego artystę Marka Stanielewicza, który współpracował z ośrodkiem w 2010 r. przy wystawie „Solidarny Wrocław” na pl. Społecznym – wyjaśnia Juliusz Woźny.

Będą m.in. takie przedmioty, jak wagon, którym wywożono Polaków na Sybir, peerelowski saturator, sklep mięsny z okresu Polski Ludowej i… sala więzienna. Czytaj więcej – Nowe eksponaty dla Centrum Historii Zajezdnia. Zwiedzający zobaczą zdjęcia Wandy Kiałki z jej zesłania na Syberii.

– To niesamowita osoba. Gdy miała 19 lat, do Wilna weszła Armia Czerwona. Jako żołnierz AK została aresztowana i wywieziona na Sybir. Trafiła do Moskwy na proces swojego dowódcy. Wraca do Wilna, walczy w AK i ponownie trafia na Syberię. Wróciła do Polski w 1956 r. – opowiada Juliusz Woźny.

Teren wokół Zajezdni będzie ogólnodostępny

Plac wokół hali (2,3 hektara powierzchni), na którym mają być organizowane m.in. koncerty i wystawy, będzie ogólnodostępny.

– Nie będzie żadnego płotu. To ma być miejsce, z którego będą mogli korzystać okoliczni mieszkańcy. Chcemy, by można tam m.in. pojeździć na deskorolkach – dodaje Juliusz Woźny.

Zgłoś uwagę