wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Będzie padać, może grzmieć

Silne burze z gradem i intensywne opady deszczu są prognozowane od wtorku (27 maja) do czwartku (29 maja). O poranku burze pojawiły się głównie w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Na Dolnym Śląsku zagrzmiało już w okolicach Trzebnicy i Milicza.

Padać ma od wtorku do czwartku

Prognozowana wysokość opadów w tym czasie może wynieść od 30 do 55 l/mkw, miejscami w rejonie Podgórza Sudeckiego do 70 l/mkw. Synoptycy i hydrolodzy ostrzegają o możliwych wezbraniach w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry, gdzie woda może przekroczyć stany ostrzegawcze. Największe wezbrania wód mogą wystąpić w wyniku lokalnych burz.

– W ostatnich dniach z dolnośląskich zbiorników retencyjnych zrzucono wodę z poprzednich opadów i są one gotowe na przyjęcie wody – informują przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Na Dolny Śląsk jedzie 350 strażaków (82 wozy strażackie) z innych rejonów kraju. Dodatkowe jednostki będą zlokalizowane w 4 miejscach ­ - Lubaniu, Złotoryi, Bystrzycy Kłodzkiej i we Wrocławiu.

– Synoptycy zapowiadają gwałtowne burze, może to spowodować miejscowe duże opady. Z informacji wszystkich służb wynika, że są w pełnej gotowości. Pełne są magazyny przeciwpowodziowe dysponujące sprzętem na wypadek podtopień czy zadań – informuje Marta Libner po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i dodaje: - Zgodnie z przedstawionymi przez poszczególne instytucje podczas posiedzenia informacjami, na Dolnym Śląsku opady nie wpłyną na gwałtowne podniesienie stanów wód w rzekach. Tylko w niektórych miejscach punktowo mogą one osiągnąć stany alarmowe. Obecnie stany wód na wodowskazach układają się w strefie stanów niskich, średnich, wysokich i ostrzegawczych z tendencją spadkową. Stan ostrzegawczy przekroczony jest w zlewni rzeki Kaczawy, Bystrzycy, Kwisy i Bobru.

Idzie ochłodzenie

We wtorek we Wrocławiu termometry pokażą maksymalnie 23 st. C, w środę 21 st. C, a w czwartek 15-16 st. C i to będzie najchłodniejszy dzień w tym tygodniu. W następnych dniach temperatura wzrośnie do 18 st. C.

– Obecna pogoda w regionie, to rezultat niżu znad Czech i dużej różnicy temperatur w Europie Środkowej – informuje Marek Kurowski, dyżurny synoptyk z Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW we Wrocławiu.

Będzie mocno wiało

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że we wtorek 27 maja oraz w nocy 27/28 maja opadom towarzyszyć będą burze, podczas których porywy wiatru osiągną do 70 km/h. Lokalnie prognozuje się również opady gradu.

– Prosimy mieszkańców o zabezpieczenie wszystkich przedmiotów ruchomych, znajdujących się na zewnątrz (balkony, ogródki, podwórka) oraz parkowanie samochodów w miejscach nie narażonych na spadające konary lub inne ruchome i ciężkie przedmioty. Na ulicach dostosowanie prędkości jazdy do warunków atmosferycznych – tłumaczy Małgorzata Szafran, rzecznik Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu.

arc/jr

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl