Nr projektu. 43

"Miejskie tężnie. Czyste powietrze" - budowa małych tężni solankowych w parkach miejskich [WBO. 2018]

Głosów: 7 162

Kategoria: inne

Budżet zweryfikowany: 750 000 zł

Status: Nie wybrany w głosowaniu

Projekt ogólnomiejski: do 1 000 000 zł

  • Projekt ogólnomiejski

Komentarz UMW po II etapie weryfikacji - ostateczny:

Projekt został zweryfikowany pozytywnie. Kwota potrzebna na realizację zadania to 750 000 zł, za którą można będzie wykonać 2 tężnie. Ostateczny zakres projektu oraz dokładna lokalizacja zostanie wskazana, po konsultacji z MKZ, na etapie opracowywania dokumentacji technicznej.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany pozytywnie. Kwota potrzebna na realizację zadania to 750 000 zł, za którą można będzie wykonać 2 tężnie. Ostateczny zakres projektu oraz dokładna lokalizacja zostanie wskazana, po konsultacji z MKZ, na etapie opracowywania dokumentacji technicznej.

Uzasadnienie

Jakość powietrza ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. W dużych miastach sytuacja jest coraz gorsza. Wrocław obecnie znajduje się wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, dlatego tak ważna jest realizacja projektów i zadań, które przyczynią się do poprawy jakości wdychanego przez nas powietrza.

Projekt zakłada budowę małych miejskich tężni solankowych (konstrukcja zbudowana z drewna iglastego i gałązek brzozowych) wraz ze zbiornikami na solankę, ławkami i leżankami parkowymi w jej sąsiedztwie na terenie parków - Park Popowicki, Park Zachodni, Park Szczytnicki, Park Południowy i Park przy al. Jana Kasprowicza. Podobne tężnie solankowe funkcjonują z powodzeniem nie tylko w uzdrowiskach, lecz także w innych miastach m.in: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Tychach, Żorach czy Trzebnicy.

Głównym celem realizacji projektu jest prowadzenie profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców Wrocławia. Rozprowadzona w tężni solanka podlega odparowaniu, wytwarzając intensywny aerozol. Powietrze wokół tężni charakteryzuje się wyjątkową czystością bakteriologiczną. Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem, wapniem oraz innymi mikroelementami. Umiejscowiona w parkach i polanach miejskich zwiększałaby również ich atrakcyjność. Przebywanie w pobliżu tężni zalecane jest osobom starszym, przemęczonym czy prowadzącym intensywny tryb życia.

Elementy projektu

5 x Mała tężnia solankowa o wymiarach (wraz z dokumentacją i doprowadzeniem instalacji elektrycznej)
40 x Ławka parkowa
20 x Leżanka parkowa
Utwardzenie nawierzchni i wyłożenie jej ozdobnym kamieniem

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ogólnomiejski

Lokalizacja szczegółowa: Miejskie tężnie solankowe zostałyby zlokalizowane na terenie Parku Popowickiego, Parku Zachodniego, Parku Szczytnickiego, Parku Południowego i Parku przy al. Jana Kasprowicza.

Osiedle: Wrocław

Załączniki

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

7 162

Liczba głosów : internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 6 898
Papier 264

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 4 525
Mężczyźni 2 637

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.