Nr projektu. 396

"Furtka do tajemniczego ogrodu" - wymiana zniszczonego powojennego ogrodzenia frontowego przy willi z 1905 r. (obecnie przedszkole nr 131, wejście od ul. Wiejskiej) na nowe, utrzymane w duchu epoki. [WBO. 2018]

Kategoria: zabytkowe

Budżet zgłoszony: 95 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt zabytkowy: do 100 000 zł

  • Projekt zabytkowy

Komentarz UMW po II etapie weryfikacji - ostateczny:

Projekt został zweryfikowany negatywnie, ponieważ dla wskazanego zakresu brakuje dokumentacji według której można by odtworzyć ogrodzenie.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie, ponieważ dla wskazanego zakresu brakuje dokumentacji, według której można by odtworzyć ogrodzenie.

Uzasadnienie

Willa z 1905 r. zwana Zamkiem (Schloss) znajduje się na terenie ogrodu (0,6 ha) między ul. Balzaka (ob. wejście główne) a ul. Wiejską, która posiada potencjał i jest uznawana w dokumentach planistycznych za przestrzeń publiczną osiedla. Stanowi ona relikt dawnej wsi, ze śladami zabudowań dworu z poł. XVI wieku (ob.w ruinie). Willa jest tu najlepiej zachowanym obiektem zabytkowym, a jej zdegradowane ogrodzenie tworzy pierzeję ulicy na dł. 58 m. Brak zachowanych materiałów ikonograficznych lub oryg. elementów ogrodzenia umożliwia jedynie wymianę osiatkowania wraz z bramą wejściową i furtką na utrzymane w duchu epoki. Poprawi to w sposób zdecydowany jakość historycznego wnętrza ulicy oraz ogrodu, gdzie planuje się powrót do rabaty różanej w ramach tzw. nasadzeń klimatycznych. Beneficjentami realizacji projektu staną się uczniowie Zesp. Szkol. - Przedszk. Nr 9, do którego należy przedszkole, organizacje z którymi współpracuje dyr. Zespołu w ramach animowania życia kulturalnego osiedla oraz mieszkańcy Oporowa (ob. ponad 6 tys. ludzi). Ponadto ul. Wiejska pełni ważną rolę w systemie komunikacyjnych miasta (dojazd na lotnisko i do AOW) przez co buduje zarówno wizerunek obrzeży Wrocławia,jak i samego Oporowa. W projekcie proponuje się wymianę elementów z siatki met., mocowanych na słupkach stal. na przęsła i bramy metalowe "klasyczne" na cokole murowanym z cegły klinkierowej, wykończonym gzymsem ceglanym. W celu obniżenia kosztów przewiduje się połączenie systemów standaryzowanych (Haga 3) z indywidualnie wykonanymi słupami wewn. oraz narożnikowymi. Konieczne jest też wykonanie przęseł prostopadłych do ul. Wiejskiej, po jednym z każdej strony, aby je harmonijnie połączyć z resztą ogrodzenia, które osłoni zieleń. Willa przy Wiejskiej wraz z ogrodem znajduje się w ew. zabytków.

Elementy projektu

Wykonanie dok. projektowe z uzgodnieniami - 1 kpl
Wykonanie słupów ogrodzeniowych zgodnie z projektem - 31 szt.
Rozbiórka istniejącego ogrodzenia z wykorzystaniem bet. cokołu do wykonania fundamentu - 58 mb
Wymurowanie cokołu z cegły klinkierowej i osadzenie słupów - 80 mb
Montaż przęseł ogrodzeniowych w typie Haga 3 - 28 szt.
Montaż bramy i furtki wejściowej typ Haga 3 - 1 + 1 szt.
Podłączenie instalacji do otwierania bramy i furtki, domofonu i monitoringu - 1 kpl

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt zabytkowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Oporów

Kontakt z liderem projektu