Nr projektu. 517

Oddychaj Głęboko - zielona ściana w centrum Wrocławia [WBO. 2017]

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zgłoszony: 600 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Próg budżetowy: do 750 000 zł

  • Projekt rejonowy (Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie)
  • Próg budżetowy: do 750 000 zł

Uzasadnienie

Centrum Wrocławia jest ubogie w zieleń. W tkance miasta pojawia się piękna architektura, zadbane podwórka, a mimo to miasto zdaje się być bardziej szarym niż zielonym. Antidotum na brak miejsca na nowe skwery i parki jest implementacja zieleni wertykalnej. Zielone ściany oprócz walorów estetycznych przynoszą wiele nieoczywistych korzyści.

1. Zielone ściany są doskonałym sposobem walki ze smogiem. Wpływają na:
• zmniejszanie ilość szkodliwych cząsteczek stałych w powietrzu;
• zmniejszenie ilość dwutlenku węgla, pochłaniając 2,3 kg CO2 oraz wytwarzając 1,7 kg tlenu rocznie z 1m2;
• detoksykację powietrza, działając jak naturalne, zielone filtry;
• podnoszenie wilgotności powietrza;
• redukcję efektu t.zw. “wyspy ciepła”, obniżając temperatury w obszarze miejskim nawet o 3°C.
2. Zielone ściany są ważnym elementem zrównoważonego rozwoju miast, podnoszą świadomość mieszkańców w dziedzinie ekologii:
• roślinność na ścianach staje się naturalnym środowiskiem dla owadów i ptaków, które także są ważnymi mieszkańcami miast;
• budynek, na którym zamontowana jest roślinność, jest chroniony przed promieniowaniem UV, wahaniami temperatur i silnymi wiatrami;
• żyjące ściany kształtują również świadomość społeczeństwa, które czuje się bardziej związane ze swoim otoczeniem, budując poczucie zbiorowej odpowiedzialności za nasze miasto, a także pozytywnie wpływają na samopoczucie.
3. Zielone ściany zmniejszają poziomu hałasu w otoczeniu. Działają niczym bariera dźwiękowa w budynku. Pochłaniają 41% więcej dźwięków niż tradycyjna fasada.

Wrocław potrzebuje zieleni, czystego powietrza, a tym samym zdrowego społeczeństwa, by być się miejscem, w którym moje i kolejne pokolenia będą chciały wieść swoje życie. Oddychajmy głęboko!

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie. Dyrekcja placówki nie wyraziła zgody na realizację inwestycji na wskazanym terenie.

Komentarz UMW po II etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie. Dyrekcja placówki nie wyraziła zgody na realizację inwestycji na wskazanym terenie.

Lokalizacja

Rejon WBO: Nr 1: Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie

Lokalizacja szczegółowa: Budynek ZSO nr 3 przy ul. Piotra Skargi 31 we Wrocławiu. Północna ściana od strony Placu Dominikańskigo (wizualizacja w załączniku). Istnieje możliwość zmiany miejsca lokalizacji w ramach rejonu nr 1 WBO, jeśli z jakichś powodów wykonanie tam zielonej ściany będzie niemożliwe.

Osiedle: Stare Miasto

Załączniki