Nr projektu. 285

Nie trujmy dzieci!Walczmy ze smogiem! Zakup oczyszczaczy powietrza do wrocławskich żłobków, szkół i przedszkoli. [WBO. 2017]

Kategoria: inne

Budżet zgłoszony: 500 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt ogólnomiejski: do 1 000 000 zł

  • Projekt ogólnomiejski
  • Próg budżetowy: do 1 000 000 zł

Uzasadnienie

Wrocław ze względu na smog jest jednym z bardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. W sezonie grzewczym normy są przekroczone wielokrotnie. W niektóre dni wdychane zanieczyszczenia stanowią taką ilość jakby wypalono co najmniej z 5 papierosów! Należy zatem chronić najmłodszych mieszkańców miasta, gdyż wdychając szkodliwe substancje odbije się to na ich zdrowiu(i wydatkach na leczenie) w przyszłości. W tym celu proponuje się zakup oczyszczaczy powietrza do wrocławskich żłobków, przedszkoli(pomieszczeń, gdzie przebywają dzieci) oraz z racji wielkości do szkół podstawowych tylko do sal gimnastycznych. Nowoczesne oczyszczacze potrafią 3-krotnie zmniejszyć poziom zanieczyszczeń. W krakowskich przedszkolu przeprowadzono eksperyment-w pomieszczeniu bez oczyszczacza stężenie PM10 wyniosło 269ug/m3! W pomieszczeniu z oczyszczaczem stężenie spadło do 91ug/m3. Wpisywałoby się to w działania na rzecz Zielonej Stolicy Europy.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie. Instalowanie oczyszczaczy powietrza w salach szkolnych służyć będzie jedynie użytkownikom pomieszczeń i nie spełnia wymogu ogólnodostępności projektów WBO dla wszystkich mieszkańców Wrocławia.

System informowania o poziomie zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu funkcjonuje za pośrednictwem dostępnych środków, w tym z wykorzystaniem stron internetowych, aplikacji mobilnych, informacja (BIP, aplikacje na smartfony, maile, smsy, portale internetowe, przekazy medialne).
Natomiast w sytuacji wysokiego zanieczyszczenia powietrza na tablicach elektronicznych, na których wyświetlane są godziny przyjazdów autobusów i tramwajów, wyświetlane są również informacje o jakości powietrza. Gdy jego stan odbiega od normy podawane są 3 indeksy: dostateczny, zły i bardzo zły. Alerty jako kolejne działanie gminy Wrocław - są opracowywane na podstawie danych z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.wroclaw.pl/informacje-o-powietrzu-na-przystankach-mpk.
Mieszkańcy Wrocławia informowani są także o jakości powietrza za pomocą strony internetowej http://air.wroclaw.pios.gov.pl/, na której prezentowane są na bieżąco dane pomiarowe ze stacji (w postaci tabel i wykresów), zarówno te aktualne, jak i archiwalne. W ramach współpracy, dane te również prezentowane są na portalu miejskim http://www.wroclaw.pl/. W ramach projektu LIFE-APIS/PL powstała aplikacja mobilna "NaszePowietrze" oraz uruchomiony został geoportal NaszePowietrze (https://powietrze.uni.wroc.pl/), na którym prezentowane są prognozy jakości powietrza i warunków biometeorologicznych na najbliższe 72 godziny dla obszaru Dolnego Śląska, w tym m.Wrocławia. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu na stronie air.wroclaw.pios.gov.pl udostępnia komunikaty o przekroczonych poziomach informowania oraz przekroczonych poziomach alarmowych substancji w powietrzu. Komunikaty te są udostępniane również na oficjalnej stronie miejskiej www.wroclaw.pl. W zakładce dla mieszkańca - ostrzeżenia i komunikaty. W sytuacji, gdy utrzymują się wysokie stężenia zanieczyszczeń i bieżące dane pomiarowe wyrażone w postaci indeksu jakości powietrza wskazują złą jakość powietrza w w/w komunikatach umieszczana jest informacja o możliwości negatywnego oddziaływania na zdrowie i zalecenia ograniczania przebywania na wolnym powietrzu dla ludzi starszych , chorych, małych dzieci i kobiet w ciąży oraz ograniczania aktywności fizycznej na zewnątrz.
Aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pt. „Jakość powietrza w Polsce” prezentuje dane bieżące o jakości powietrza z automatycznych stacji pomiarowych funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ).
Ponadto na konferencji dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych (w roku ubiegłym) omawiana była kwestia dotycząca jakości powietrza oraz sposobu postępowania z dziećmi w placówkach oświatowych, w czasie zwiększonego zanieczyszczenia powietrza na bieżąco przesyłane są korespondencje do dyrektorów placówek oświatowych, np. wskazane zostały na konkretne rozwiązania i realizowane w mieście programy prewencyjne. Dyrektorzy zobowiązani zostali do korzystania ze stron www.wroclaw.pl lub air.wroclaw.pios.gov.pl, na których zawarte są informacje o jakości powietrza, a na podstawie aktualnych danych podejmować decyzje, dotyczące pobytu dzieci na powietrzu. Dyrektor placówki samodzielnie podejmuje decyzję w zakresie organizacji dnia i realizacji podstawy programowej w placówce.

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ogólnomiejski

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Wrocław