Nr projektu. 2

Rewitalizacja parku na Rondzie [WBO. 2017]

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zgłoszony: 550 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Próg budżetowy: do 750 000 zł

  • Projekt rejonowy (Gajowice, Powstańców Śląskich, Borek)
  • Próg budżetowy: do 750 000 zł

Uzasadnienie

Projekt ma na celu przywrócenie mieszkańcom nieco zapomnianego obecnie parku w samym sercu Osiedla Powstańców Śląskich. Mowa tu o skwerze mieszczącym się na popularnym Rondzie (właściwie: Plac Powstańców Śląskich).

W teorii nadal pozostaje on reprezentacyjnym punktem Osiedla. Smutna prawda jest jednak taka, że od jakiegoś czasu przestał on spełniać swoją rekreacyjną funkcję. Z miejsca wypoczynku i spacerów stał się trasą przelotową w kierunku centrum dla rowerów i tramwajów. W celu ożywienia tego miejsca planowane jest wybudowanie dużego placu zabaw w centralnej części zachodniej połówki parku (w miejscu dawnego "pomnika milicjanta"). Pozwoli to na stworzenie niezwykle potrzebnego na tym osiedlu miejsca bezpiecznej rekreacji dla najmłodszych mieszkańców.

W drugiej połowie parku planowana jest instalacja stolików do gier - popularnych dawniej szachownic. Uwspółcześnieniem tej idei będzie jednak uruchomienie sezonowej wypożyczalni gier planszowych. "Planszówki" w ostatnich latach przebojem wracają do łask, toteż miejsce ma szansę na szybkie zdobycie statusu kultowego.

Uzupełnieniem ww. inwestycji jest funkcjonująca już siłownia zewnętrzna, która ufundowana została ze środków Rady Osiedla. Samorząd osiedlowy czyni również starania o zwiększenie liczby ławek i koszy na śmieci na terenie przedmiotowego zieleńca.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie, ponieważ wskazana lokalizacja leży zbyt blisko jezdni i torowiska, by wybudować tam plac zabaw (brak bezpiecznych odległości wymaganych w przepisach prawa). Ponadto teren jest pod ochroną konserwatorską i powinien być objęty kompleksową rewitalizacją.

Lokalizacja

Rejon WBO: Nr 9: Gajowice, Powstańców Śląskich, Borek

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Powstańców Śląskich

Kontakt z liderem projektu