Nr projektu. 117

"Z Wi-Fi po Wrocławiu!" - bezpłatne Wi-Fi w komunikacji miejskiej we Wrocławiu [WBO. 2017]

Kategoria: inne

Budżet zgłoszony: 1 000 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt ogólnomiejski: do 1 000 000 zł

  • Projekt ogólnomiejski
  • Próg budżetowy: do 1 000 000 zł

Uzasadnienie

Projekt zakłada wyposażenie tramwajów i autobusów, będących własnością Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu Sp. z o.o., w hotspoty umożliwiające dostęp do bezpłatnego Internetu dla pasażerów komunikacji miejskiej we Wrocławiu na liniach dziennych i nocnych.

Bezpłatne Wi-Fi w pojazdach komunikacji miejskiej funkcjonuje już w Warszawie, Łodzi czy Lublinie. Jednocześnie dostępne są na terenie miast funkcjonujące podobnie jak we Wrocławiu – darmowe hotspoty miejskie. Obecnie we Wrocławiu funkcjonuje „Darmowy Miejski Internet” (Free City Internet) który umożliwia bezpłatny dostęp do stron internetowych, jednak możliwy jest on tylko i wyłącznie w wybranych miejscach miasta i pokrywa swoim obszarem w większej części ścisłe centrum Wrocławia.

Bezpłatne Wi-Fi w komunikacji miejskiej we Wrocławiu to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla osób korzystających z tramwajów i autobusów na długich trasach, możliwość przesłania danych i informacji, sprawdzenia poczty elektronicznej, odwiedzenia stron Internetowych za pośrednictwem telefonu lub notebook’a, a jednocześnie komfort i wygoda dla pasażerów. Udostępnienie hotspotów z bezpłatnym Internetem w komunikacji miejskiej będzie kolejnym krokiem w rozwoju darmowego miejskiego Internetu.

We Wrocławiu funkcjonują (stan na 6 stycznia 2016 r.) – 22 linie tramwajowej, 44 linie autobusowe normalne, 5 linii autobusowych pospiesznych, 5 linii autobusowych dziennych szczytowych oraz 14 linii autobusów nocnych normalnych (dane ze strony www.wroclaw.pl/rozklady-jazdy). Wszystkie linie obsługiwane są przez 312 autobusów i 225 tramwajów (dane ze strony mpk.wroc.pl/content/mpk) w których można udostępnić bezpłatny Internet.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie. Obecnie we Wrocławiu funkcjonuje „Darmowy Miejski Internet”, który pokrywa swoim zasięgiem ścisłe centrum Wrocławia. Zadanie to nie ma charakteru jednorazowej inwestycji właściwej dla projektów WBO. Znaczną część kosztów pokrywa bieżące utrzymanie sprawności i dostępności urządzeń oraz opłaty telekomunikacyjne.

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ogólnomiejski

Lokalizacja szczegółowa: Projekt zakłada wyposażenie w hotspoty z dostępem do bezpłatnego internetu w autobusach i tramwajach poruszających się na terenie miasta Wrocławia.

Osiedle: Wrocław