Nr projektu. 646

Kwietny Ołbin [WBO. 2016]

Głosów: 127

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 100 000 zł

Status: Nie wybrany w głosowaniu

Próg budżetowy: do 250 000 zł

  • Projekt rejonowy
  • Próg budżetowy: do 250 tys. zł

Uzasadnienie

Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnych łąk kwietnych w 6 lokalizacjach na osiedlu Ołbin. Łąka jest alternatywą dla miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek różnych owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem. Stanie się ponadto miejscem, w którym botanicy i entomolodzy będą mogli prowadzić badania nad biologią zapylaczy i roślin. Sprawdzają się również jako rezerwuary wody opadowej w glebie, która dzięki zacienieniu roślin łąkowych powoli odparowuje z powierzchni gruntu przez co ogranicza poziom smogu w mieście. Miejskie łąki kwietne wykonać można praktycznie na każdej dobrze nasłonecznionej powierzchni, na której nie dominują duże drzewa. Miejska łąka kwietna o odpowiednio dobranym składzie gatunkowym nadaje się także na suche i nieurodzajne gleby oraz tereny zdegradowane przez człowieka, gdzie ciężko jest utrzymać trawnik. W zależności od warunków występujących na danym terenie będą dominować różne gatunki roślin łąkowych. Należy dobrać odpowiednią mieszankę gatunków do panujących warunków glebowych, nasłonecznienia i wilgotności podłoża lub zastosować mieszanki zawierające nasiona wielu gatunków roślin o różnych wymaganiach. Dzięki temu otrzymamy najbardziej różnorodne zbiorowisko roślinne. Z projektu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Jest on w pełni ogólnodostępny, ponieważ znajduję się w publicznej przestrzeni miejskiej. Nie przewidujemy tworzenia żadnych dodatkowych zasad dotyczących korzystania z projektu. Miejska łąka kwietna jest łatwa w pielęgnacji. Łąkę należy skosić raz lub dwa razy w roku po przekwitnięciu roślin. Można również pozostawić łąkę niekoszoną do późnej jesieni, co umożliwi samoistny wysiew nasion. Przez pozostawienie biomasy na zimę zapewniamy jednocześnie nawożenie danemu obszarowi.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany pozytywnie w zakresie następujących lokalizacji:
a) Park Tołpy - działka nr 80, AM 14
b) Park E. Stein - działka nr 78, AM 14
c) Wzgórze Słowiańskie - działka nr 4/5, AM 12
Jednak należy w projekcie wydzielić ze wskazanych obiektów polany, które zostaną przeznaczone pod łąki kwietne.
Opinia negatywna dotyczy lokalizacji:
a) Pl.Westerplatte - działka nr: 38; AM-15 – zbyt mały obiekt, na którym nie ma powierzchni pod polany. Na terenie zakończono inwestycje, w ramach której teren wzbogacono licznymi nasadzeniami krzewów ozdobnych.
b) Skwer Skaczącej Gwiazdy - działka nr: 2; AM-16 – teren wymaga kompleksowej rewitalizacji, w ramach której w przyszłości można zaplanować polanę kwietną.
c) pas drogowy ul. Wyszyńskiego - działka nr: 122/2; AM-10 – zbyt wąskie trawniki w obrębie pasa drogowego.
Kwota potrzebna na realizację projektu to 100 000 zł. W związku z powyższym sugerujemy liderowi, by swój projekt zakwalifikował jako rejonowy mały, ponieważ dotyczy tylko jednego rejonu WBO.
Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z liderem na etapie opracowywania dokumentacji technicznej.

Lokalizacja

Osiedla: Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

127

Liczba głosów : internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 126
Papier 1

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 77
Mężczyźni 50

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.