Nr projektu. 14

Projekt nowego zagospodarowania przestrzeni skweru osiedlowego na placu św. Mikołaja, u zbiegu ul. Rybackiej i ul. Zachodniej na osiedlu Szczepin we Wrocławiu [WBO. 2016]

Głosów: 121

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 400 000 zł

Status: Nie wybrany w głosowaniu

Próg budżetowy: do 750 000 zł

  • Projekt rejonowy
  • Próg budżetowy: do 750 tys. zł

Uzasadnienie

Proponuję rewitalizację przestrzeni pustego i anonimowego skweru osiedlowego na placu św. Mikołaja, z jednoczesnym nawiązaniem do jego bogatej historii i przeszłości sakralnej poprzez choćby częściowe odsłonięcie fundamentów po ostatnim kościele jako odkrywki archeologicznej. Proponuję też przeniesienie stojącego na skwerze drewnianego krzyża na miejsce ołtarza po zburzonym kościele św. Mikołaja oraz umieszczenie makiet czterech byłych kościołów mieszczących się kolejno po sobie na tym placu, jako odlewów z mosiądzu wraz z tekstem w języku Braill’a, takich jak np. ta przed kościołem św. Elżbiety.
Plac ten mógłby stać się przez to interesującym miejscem w przestrzeni miasta. Nowa aranżacja placu mogłaby stwarzać możliwości organizowania imprez i zgromadzeń, służąc również za miejsce wystaw plenerowych z systemem tablic wystawienniczych, spotkań i integracji mieszkańców. W tym celu proponuję dosadzenie nowych drzew, krzewów, założenie nowych trawników z kwitnącymi bylinami, umieszczenie stylowych latarni, ławek i innych siedzisk oraz budowę nowych ścieżek i małego wewnętrznego placu z oryginalnym wzorem nawierzchni nawiązującym do historii miejsca.
Ważną dla społeczności Szczepina korzyścią będzie stworzenie miejsca, gdzie Rada Osiedla będzie mogła organizować imprezy integracyjne dla mieszkańców osiedla oraz inne imprezy okolicznościowe, wystawy, galerie plenerowe, spotkania z mieszkańcami itp. Takiego miejsca brakuje teraz na Szczepinie, a plac św. Mikołaja położony jest dosłownie na przeciwko obecnej siedziby Rady Osiedla po drugiej stronie ul. Zachodniej.
Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni, informację wizualną i zabiegi archeologiczne można by wykreować świetne nowe miejsce rozpoznawalne w krajobrazie Wrocławia. Plac mógłby się stać kolejną atrakcją turystyczną miasta, co miałoby istotne znaczenie w poznawaniu historii tej dzielnicy, pozbawionej po II wojnie światowej pamiątek historycznych, a zwłaszcza budowli zabytkowych.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany pozytywnie z wyłączeniem budowy pomnika. Kwestia dotycząca wznoszenia pomników na terenie Wrocławia została uregulowana w uchwale nr XLIX/1438/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie wznoszenia pomników na terenie Wrocławia. W celu zgłoszenia chęci postawienia pomnika należy skierować wniosek do Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia zawierający m.in. informację na temat planowanego źródła finansowania oraz listę z podpisami 1000 mieszkańców Wrocławia popierających taką inicjatywę. Określona w uchwale procedura jest ze względów formalnych jedyną drogą do wzniesienia pomnika na terenie Wrocławia i w związku z tym pomysł dotyczący wyniesienia pomnika nie może być dalej procedowany w ramach WBO.
Kwota potrzebna na realizację pozostałego zakresu wskazanego we wniosku to 400 000 zł.
Projekty o podobnym zakresie: 14 i 359. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie opracowania dokumentacji projektowej.

Komentarz UMW po II etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany pozytywnie w zakresie określonym w formularzu poprawkowym. Kwota potrzebna na realizację zadania to 400 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony na etapie opracowywania dokumentacji technicznej.

Lokalizacja

Osiedla: Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn., Gądów-Popowice Płd., Szczepin

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

121

Liczba głosów : internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 119
Papier 2

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 60
Mężczyźni 61

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.