Nr projektu 389

Słomiany Miś na skalę naszych możliwości [WBO 2014]

Kategoria: inne

Budżet zgłoszony: 30 000 zł

Status: odrzucony

Próg budżetowy: do 150 tys. zł

Uzasadnienie

Projekt ma na celu budowę słomianego Misia, na wzór tego, znanego z filmu pod reżyserią Stanisława Barei pt. \"Miś\", w centrum naszego miasta. Budowa Misia obejmuje w szczególności: budowę stelażu, a potem wypełnienie go słomą, a także wykonanie oczu i innych, pomniejszych części.

Podobny projekt był zrealizowany w Warszawie (dzielnica Bemowo) w roku 2011, jednakże proponowany w projekcie Miś powinien być większy - wysokość Misia powinna wynosić co najmniej 12 m.

Realizacja Misia jest potrzebna jako znak pamięci o zasługach polskich filmowców, zwłaszcza tych wybitnych, a do takich należy bez wątpienia Stanisław Bareja. Uwypuklić należy to, że będzie to Miś zbudowany oddolnie, w oparciu o inicjatywę i ogólne poparcie mieszkańców. Inwestycja wpisuje się w trend tworzenia \"znaków czasu\", a także koncepcję \"Przestrzenie dla piękna\", która była podstawą aplikacji Wrocławia do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. Jest też w pełni zgodna ze strategią Wrocław 2020 plus.

Słomiany Miś stanowiłby swoisty symbol Wrocławia, a także stałby się atraktorem ruchu w tej części Starego Miasta. Beneficjentami projektu byliby wszyscy wrocławianie, szczególnie dzieci i młodzież, a także liczni turyści odwiedzający Wrocław, zwłaszcza podczas Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. i igrzysk sportów nieolimpijskich World Games w 2017 r.

Miś nie wymaga podłączenia do żadnej instalacji ani nie narusza urządzeń podziemnych.

Komentarz UMW:

Projekt zawiera wyraźną informację, że jest poświęcony \"...pamięci o zasługach polskich filmowców, zwłaszcza tych wybitnych, a do takich należy bez wątpienia Stanisław Bareja.\" Zatem należy traktować go jako pomnik. Kwestia wznoszenia pomników z mocy ustawy o samorządzie gminnym należy do kompetencji Rady Miejskiej Wrocławia i jest regulowana odrębną uchwałą. Projekt zostanie przekazany merytorycznym komisjom Rady Miejskiej celem procedowania.
Projekt nie precyzuje kwestii związanych z prawami autorskimi do pomnika ? jest to ważne o tyle, że może mieć to istotny wpływ na koszt całości i na tym etapie jest niemożliwy do oszacowania.
W projekcie brakuje doprecyzowania odnośnie rodzaju słomy i sposobu jej impregnacji, materiału z którego miałaby być wykonana konstrukcja/stelaż pomnika. Zważywszy na planowaną wielkość pomnika - 12 metrów - lider nie uwzględnia też sposobu zamocowania całej konstrukcji w podłożu. Elementy te nie pozwalają na weryfikację kosztów projektu.

Lokalizacja

Osiedle Stare Miasto

Lokalizacja szczegółowa: pl. Dominikański, na trawniku między chodnikiem a jezdnią, obręb Południe AM34 działka 3/4 i 3/9, miś zwrócony w stronę wschodnią