Nowe osiedle powstaje nad Odrą

Do końca 2024 roku powstanie praktycznie nowa, zielona przestrzeń Wrocławia

  • Nowy Port ma być z założenia osiedlem samowystarczalnym. Dlatego na jego terenie powstaną nie tylko mieszkania, ale także liczne lokale usługowe, wewnętrzny dziedziniec, skwery oraz strefy rekreacyjne i wypoczynkowe z placami zabaw i boiskami.

    Nowy Port ma być z założenia osiedlem samowystarczalnym. Dlatego na jego terenie powstaną nie tylko mieszkania, ale także liczne lokale usługowe, wewnętrzny dziedziniec, skwery oraz strefy rekreacyjne i wypoczynkowe z placami zabaw i boiskami.


Uznany wrocławski deweloper, firma INKOM właśnie rozpoczęła budowę osiedla Nowy Port na wrocławskich Swojczycach. W sumie powstanie tam 1400 mieszkań. Realizacja inwestycji podzielona została na siedem etapów.

Spółka pozwolenie na budowę otrzymała pod koniec lipca 2013 r.. W październiku zakończyły się wszystkie prace przygotowawcze i porządkowe oraz rozbiórki pozostałości zabudowań istniejących na terenie inwestycji.

W pierwszym etapie Nowego Portu, który potrwa do stycznia 2015 r., w dwóch czteropiętrowych budynkach wielorodzinnych powstanie łącznie 114 mieszkań o powierzchni od 30 do 76 mkw. Każde będzie miało balkon, loggie lub taras, największy będzie liczył niecałe 45 mkw. Sprzedaż mieszkań już się rozpoczęła, a cena metra kwadratowego wynosi od 4499 zł i jest zależna m.in. od powierzchni lokalu i jego lokalizacji.

Osiedle będzie miało własny wielostanowiskowy garaż, a cały teren wokół budynków zostanie zagospodarowany - powstaną m.in. nowe chodniki, trawniki, oświetlenie zewnętrzne, zielone skwery i stojaki na rowery. W każdym budynku Nowego Portu do dyspozycji mieszkańców oddane zostaną pomieszczenia wspólne. Deweloper zaproponuje kilka pomysłów na ich zagospodarowanie, ale ostatecznie to mieszkańcy podejmą decyzję, czy będą one pełnić funkcję np. sali bilardowej czy sali do tenisa stołowego. Po konsultacji z właścicielami mieszkań zaprojektowane zostaną także przestrzenie wspólne wokół budynków. Do wyboru będzie m.in. boisko do badmintona, siatkówki i bulodrom.

- Nowy Port ma być z założenia osiedlem samowystarczalnym i wygodnym miejscem do życia – mówi Krzysztof Ziajka, prezes zarządu Inkom S.A. - Dlatego na jego terenie powstaną nie tylko mieszkania, ale także liczne lokale usługowe, wewnętrzny dziedziniec, skwery oraz strefy rekreacyjne i wypoczynkowe z placami zabaw i boiskami. Chcemy, aby Nowy Port tętnił życiem. Pozwala na to lokalizacja inwestycji. Osiedle powstaje w pobliżu Odry, licznych terenów zielonych i parków. To niezwykle atrakcyjne miejsce, przede wszystkim pod kątem rekreacyjnym.

Jak podkreśla Krzysztof Ziajka, Nowy Port realizowany jest na bazie bardzo szczegółowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, opracowanego przez Biuro Rozwoju Wrocławia we współpracy z deweloperami. Zgodnie z jego założeniami, w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji planowana jest m.in. budowa parkingu Park&Ride, rewitalizacja pobliskiej linii kolejowej oraz rozbudowa linii i pętli tramwajowej. Wokół osiedla powstaną także nowe skwery zieleni, obszary rekreacyjne, ścieżki rowerowe i spacerowe oraz nowe drogi dojazdowe. W planach jest także budowa tzw. Trasy Olimpijskiej, łączącej Swojczyce ze Stadionem Olimpijskim. Plan przewiduje także rozwój stref handlowo-usługowych i placówek edukacyjnych.

Zdaniem Krzysztofa Ziajki, w ciągu kilku najbliższych lat, wraz z postępem budowy Nowego Portu i realizacją miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, Swojczyce mają szansę stać się jednym z najbardziej popularnych osiedli wśród kupujących mieszkania.

Autorem projektu architektonicznego Nowego Portu jest wrocławska pracownia projektowa Maćków.

Katarzyna KunkaZgłoś uwagę