Brave Festival w DCF-ie

Coroczny Przegląd Filmowy Brave Festival potrwa w DCF-ie od 11 do16 lipca. Filmy prezentowane w tej edycji przybliżą różne oblicza sztuki snucia opowieści, rozwijanej przez stulecia w różnych kręgach kulturowych i tradycjach. Bilety po 12 zł.


Jak świat długi i szeroki, człowieka kształtują opowieści. Niestety wiele tradycyjnych sposobów narracji (przede wszystkim ustnej) ginie we współczesnym świecie. Dlatego głównym tematem tegorocznego Przeglądu Filmowego Brave jest szeroko rozumiana sztuka opowiadania. Filmy mają przybliżyć widzom różne tradycje narracyjne, wypracowane na przestrzeni wieków przez odmienne kręgi cywilizacyjne.
Bohaterem cyklu retrospektywnego został Nacer Khemir – tunezyjski reżyser, scenarzysta, pisarz i opowiadacz. Jego fabuły zabierają widza na wyprawę w świat pustynnych opowieści mających źródło w najważniejszych tradycjach arabskich. Mocno zaakcentowana zostaje w nich duchowość człowieka i wędrówka, jaką musi podjąć na drodze ku jej zgłębieniu.
Wyjątkowo godna polecenia jest tzw. trylogia pustyni, czyli trzy najbardziej znane filmy Nacera Khemira: „Pustynni wędrowcy”, „Zaginiony naszyjnik gołębicy” i „Bab'Aziz”, a także jego najnowsze dzieło „Szeherezada”.
Obok fabuł w programie przeglądu są też filmy dokumentalne, których tematem jest sztuka opowiadania. Część z nich („Griot”, „Keita! Dziedzictwo grota”) poświęcona jest afrykańskim griotom i tradycji, jaką utrwalają. Będą też filmy o arabskich hakawati („Hakawati”) oraz o opowieściach rodem z Indii („Pieśni bardów”) i Gruzji („Znikające marzenia”).

Szersze informacje o przeglądzie, w tym opisy każdego z filmów na stronie: www.dcf.wroclaw.pl

Program:
Sobota, 11 lipca

godz. 16.00 Keita! Dziedzictwo griota
godz. 18.00 Pieśni bardów
godz. 20.00 Pieśń + spotkanie z reżyserką

Niedziela 12 lipca

godz. 16.00 Pustynni wędrowcy
godz. Griot, reż. Volker Goetze, 80'
godz. Znikające marzenia + spotkanie z reżyserką

Poniedziałek, 13 lipca
godz. 18.00 Dokumentalista
godz. 20.00 Hakawati + spotkanie z reżyserem

Wtorek, 14 lipca

godz. 18.00 Bastion grzechu
godz. 20.00 Opowieść o Gordafarid + spotkanie z ekspertem

 

Środa, 15 lipca

godz. 18.00 Kołysanka
godz. 20.00 Sheherezada

Czwartek 16 lipca

godz. 18.00 Zaginiony naszyjnik gołębicy

godz. 20.00 Bab’Aziz

Zgłoś uwagę