Bombardier podpisał kontrakt na produkcję co najmniej 10 lokomotyw

Producent technologii dla transportu szynowego Bombardier Transportation podpisał kontrakt na dostawę 10 lokomotyw BOMBARDIER TRAXX DC z firmą leasingowa Akiem S.A., z opcją na kolejnych 10 pojazdów. Ich nadwozia zostaną wyprodukowane we wrocławskich zakładach koncernu. Wartość wiążącego zamówienia wynosi około 33 mln euro. Natomiast łączna wartość potencjalnego zamówienia, w przypadku skorzystania z przysługującej opcji na dodatkowych 10 lokomotyw, może wynieść około 65 mln euro.

  • fot. Bomabardier


Zamówione pojazdy będą wykorzystywane w transporcie towarowym w Polsce i we Włoszech. Realizację zamówienia zaplanowano na trzeci kwartał 2015 i pierwszy kwartał 2016 roku.

- Podpisany kontrakt jest efektem prawdziwego partnerstwa z koncernem Bombardier, a klient eksploatujący nowe lokomotywy TRAXX skorzysta z umiejętności naszych inżynierów oraz składu części zamiennych i komponentów, który rozwinęliśmy eksploatując wcześniejszą flotę podobnych pojazdów – uważa Fabien Rochefort, Dyrektor Generalny Akiem.

Nowe lokomotywy powiększą posiadaną przez spółkę Akiem flotę, złożoną z 15 lokomotyw TRAXX, zamówionych w 2013 r. Tylko w Polsce eksploatowanych jest około 70 lokomotyw tego typu. Jest to największa flota nowoczesnych lokomotyw obecnie wykorzystywanych w naszym kraju. Z kolei we Włoszech w eksploatacji znajduje się ponad 100 lokomotyw TRAXX.

Lokomotywy te mogą poruszać się z prędkością do 140 km/h i są znane ze swojej niezawodności, doskonałych właściwości trakcyjnych, efektywnego zużycia energii oraz niskich kosztów utrzymania. Montaż lokomotyw będzie prowadzony w Vado Ligure we Włoszech. Natomiast produkcja nadwozi tradycyjnie odbędzie się w polskim zakładzie Bombardier we Wrocławiu.

Lokomotywy BOMBARDIER TRAXX DC są eksploatowane od 2007 r. W Polsce, Włoszech i Hiszpanii użytkowanych jest obecnie ponad 160 takich pojazdów.

TRAXX jest uważany za najbardziej udaną platformę lokomotyw w Europie – łącznie sprzedano 1700 lokomotyw przeznaczonych do ruchu towarowego i pasażerskiego.

Centrala Bombardier Transportation mieści się w Berlinie, a wyroby i usługi koncernu znalazły swoich odbiorców w ponad 60 krajach. Ponad 100 tysięcy pojazdów produkcji Bombardier jest obecnie eksploatowanych na całym świecie. Koncern oferuje rozwiązania dla branży transportu szynowego oraz dostarcza innowacyjne wyroby i usługi z zakresu zrównoważonej mobilności.

 

Katarzyna KunkaZgłoś uwagę