wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:49

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Premiera książki "Jazz we Wrocławiu 1945-2000"
Kliknij, aby powiększyć
Okładka książki "Jazz we Wrocławiu 1945-2000" materiały organizatorów
Okładka książki "Jazz we Wrocławiu 1945-2000"

Kompozytor i dziennikarz napisał ciekawą książkę o jazzie we Wrocławiu w latach 1945-2000. To 200 stron wspomnień i często bezcennych dokumentów, które są dowodem na to, że jazz w naszym mieście nie rozbrzmiewał wyłącznie na słynnym festiwalu. Książka oraz bonusowy album opublikowało wrocławskie wydawnictwo c2.

Reklama

Przed rokiem, specjalnie na 50. Jazz nad Odrą, Bogusław Klimsa przygotował jubileuszowy album o festiwalu w dwóch tomach (piszemy o nim tutaj). Podczas tegorocznej edycji JnO kupimy jego świeżo wydaną książkę „Jazz we Wrocławiu 1945-2000”. To zarazem pierwsza z trzech części cyklu poświęconego wrocławskiej muzyce rozrywkowej. Kolejne – o rocku oraz o muzyce klezmerskiej, kabaretach, piosence będą ukazywały się sukcesywnie w ciągu najbliższych kilku lat.  

„Jazz we Wrocławiu 1945-2000” to 200-stronicowy tom, jakiemu towarzyszy dodany specjalnie album „Muzyczne pozdrowienia z Wrocławia” (znajdziemy w nim zdjęcia słynnych formacji, z których dwie jeszcze występują – to Spirituals Singers Band i Sami Swoi). Jak Bogusławowi Klimsie udało się zgromadzić archiwalne materiały i zdjęcia? – Spotykałem się z ludźmi, wielu z nich znam od lat, a niektórzy, jak Wojciech Marcinkowski – jeden z pionierów muzyki jazzowej we Wrocławiu, użyczyli mi własnego domowego archiwum, często bezcennego – przyznaje Bogusław Klimsa.

Powstało jedyne tego rodzaju kompendium wiedzy o jazzie w stolicy Dolnego Śląska, o muzykach, zespołach, klubach, koncertach, festiwalach, środowisku, inspiracjach. Obok zdjęć obejrzymy w środku fantastyczne ilustracje wykonane przez Roberta Szecówkę, artystę mieszkającego od lat w Hamburgu, ale niegdyś związanego z Wrocławiem. – Współpracowałem z osobami, które czują bluesa, a Robert Szecówka parę razy świetnie zilustrował foldery Jazzu nad Odrą – przypomina Bogusław Klimsa. Dlaczego tom zamyka się na roku 2000? – Nie czułem się kompetentny, by pisać o jazzie w nowym stuleciu, bo to już jednak inne lata i inni ludzie tworzący muzykę – wyjaśnia autor.

Promocja książki w czwartek 16 kwietnia w kawiarni Literatka o 15.00. Będzie można nie tylko posłuchać, jak Bogusław Klimsa opowiada o książce, ale także kupić egzemplarz (kosztuje 79 zł).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl