Skazani na bluesa? No to nad Bóbr!

Propozycja do przemyślenia dla tych, którzy planują spędzenie weekendu albo części uroplu na wypadach za Wrocław, a dodatkowo lubią sobie pograć, pośpiewać lub po prostu posłuchać dobrej muzy. Od jutra będą mogli połączyć te wszystkie elementy podczas XXV Festiwalu Blues nad Bobrem, który potrwa od 6 do 16 sierpnia w Bolesławcu i okolicach.

 

 • blues

  BnB 2014, fot. organizatorzy

 • blues

  BnB 2014, fot. organizatorzy

 • BnB 2014

  BnB 2014, fot. organizatorzy

 • blues

  BnB 2014, fot. organizatorzy

 • blues

  BnB 2014, fot. organizatorzy

 • msza bluesowa

  BnB 2014, fot. organizatorzy


Festiwal powstał w 1990 roku z inicjatywy bolesławieckich miłośników bluesa. W pierwszych edycjach uczestniczyli Rysiek Riedel i Tadeusz Nalepa, którzy przyciągali rzesze fanów. Blues nad Bobrem symbolizował wyzwolenie i ukazywał radość, jaką można czerpać ze wspólnego grania i uczestniczenia w koncertach. W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 25. edycja tego festiwalu.

Ucz się od najlepszych

Podczas Bluesa nad Bobrem odbywa się kilka, a może nawet kilkanaście różnych imprez.  Główną są warsztaty – każdy kto chce, może doskonalić swoje umiejętności w grze na gitarze elektrycznej, akustycznej i basowej, harmonijce ustnej, perkusji, klawiszach czy perkusji. Może śpiewać oraz uczyć się fotografować. Warsztaty prowadzone są przez najbardziej znanych artystów polskiej sceny muzycznej. W tym roku w gronie wykładowców znaleźli się: Jacek Królik, Artur Lesicki, Marek Napiórkowski, Magda Piskorczyk, Tomasz Grabowy, Paweł Serafiński, Aleksandra Sozańska-Kut, Aleksandra Królik, Leszek Cichoński, Jacek Jaguś, Bartosz Łęczycki, Zbigniew Lewandowski oraz Paweł Ostrowski.

Najlepsi uczestnicy warsztatów mają możliwość otrzymania prestiżowej nagrody dla najciekawiej zapowiadającego się gitarzysty i basisty. Wyróżnieni zostanąją także inni młodzi instrumentaliści.

W trakcie warsztatów odbywają się również konsultacje z zagranicznymi muzykami, porywające wykłady, np. dotyczące współpracy na scenie, historii muzyki rozrywkowej oraz czerpania pełnej radości z muzykowania.

Wieczorami każdy może pochwalić się swoimi umiejętnościami oraz pokazać to, czego nauczył się podczas codziennych zajęćpodczas jam session. Na scenie pod czujnym okiem swoich mistrzów można zmierzyć się ze standardami muzycznymi i sprawdzić się w improwizacjach.

Blues w różnych dekoracjach

Oprócz warsztatów, każdego roku odbywa się pierwsza w Polsce msza w oprawie bluesowej, w której uczestniczą warsztatowicze razem z wykładowcami. W tym roku odbędzie się ona 9 sierpnia o godz. 18.00, tradycyjnie w kościele na osiedlu Kwiatowym w Bolesławcu.

Ważnym punktem festiwalu jest Przegląd Zespołów Bluesowych im. T. Nalepy wraz z koncertem gwiazd. W tym roku 15 sierpnia na boisku przy Szkole Podstawowej w Kruszynie zaprezentuje się osiem zespołów konkursowych, laureat ubiegłorocznego Przeglądu – zespół Po Godzinach Blues Band oraz Kraków Street Band i Nocna Zmiana Bluesa. Przegląd rozpocznie się o 17.00.

Wszystkie informacje oraz program wydarzenia znajdziecie na stronie Festiwalu Blues nad Bobrem.

 mawiZgłoś uwagę