wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław chce być ważnym ośrodkiem sztucznej inteligencji w Europie
uczestnicy spotkania UM Wrocławia
uczestnicy spotkania

Wrocław chce współpracować z rządem przy wdrażaniu polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce na lata 2019-2027. Chce też wypracowywać wspólne projekty z partnerami zagranicznymi, sektorem prywatnym i uczelniami. „Sztuczna inteligencja – szanse dla Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego. Perspektywy, e-usługi, wdrożenia” – międzynarodowe seminarium o takiej tematyce zorganizowało Biuro Strategii Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia. Rozmawiano o wykorzystaniu najnowszych technologii.

Reklama

Seminarium poświęcone sztucznej inteligencji (Arttificial Inteligence - AI) zgromadziło w środę 26 lutego br. w Strefie Kultury „Barbara” przy ul. Świdnickiej, przedstawicieli administracji publicznej, świata nauki i biznesu. Mówiono m.in. o tym, co już się dzieje w zakresie sztucznej inteligencji, jakie są trendy na świecie i co z tego może wynikać dla Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego.

– Chcemy odpowiedzieć na pytanie, jakie podjąć działania, by Wrocław wraz z obszarem metropolitalnym stał się jednym z wiodących europejskich ośrodków wykorzystania i kompetencji AI oraz wypracować możliwości powiązań rozwoju AI z polityką rozwoju miasta i jego obszaru metropolitalnego – mówi Łukasz Medeksza, zastępca dyr. Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta w UM Wrocławia.

Uczestnicy spotkania, fot. UM Wrocławia 

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, zwraca uwagę na rozwój miasta i metropolii w aspekcie sztucznej inteligencji.

– Sztuczna inteligencja to obawy, ale i wielka szansa na zwiększenie naszej innowacyjności i konkurencyjności. Z punktu widzenia Wrocławia i obszaru metropolitalnego wierzymy, że zwiększanie konkurencyjności spowoduje polepszenie jakości życia naszych mieszkańców. To pierwsze tego typu spotkanie, ale ten proces już ma miejsce poprzez wrocławskie uczelnie, sektor IT i projekty firm zagranicznych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku – mówi Jakub Mazur.

Wiceprezydent podkreśla, że w następnych pięciu latach fundusze przeznaczana na AI przez naukę, biznes i rząd będą rosły w postępie geometrycznym. – Chcemy „wsiąść do tego pociągu” i być jednym z liderów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – dodaje.

AI – polityka rządu

O wspieraniu nauki, biznesu i usług publicznych w wykorzystaniu AI mówił podczas spotkania Robert Kroplewski, pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego.

– Polski rząd jest w przededniu zakończenia prac nad polityką sztucznej inteligencji. To nowa technologia i widzimy szansę jej rozwoju we Wrocławiu, bo to silny region, w którym z powodzeniem rozwija się sektor nowych technologii. Chcemy wspierać rozwój poszczególnych modeli sztucznej inteligencji np. machine learning, rozszerzona rzeczywistość czy cyfrowe fabryki – wylicza.

Uczestnicy spotkania, fot. UM Wrocławia 

Niemiecka strategia sztucznej inteligencji

Niemcy od 2018 r. wdrażają własną strategię sztucznej inteligencji i robią to m.in. na obszarze przy granicy z Dolnym Śląskiem (Goerlitz, Drezno).

Dr Klaus Bussmann – szef niemiecko-polskiego ośrodka badawczego CASUS podkreśla złożoność teraźniejszych i przyszłych wyzwań wymagających interdyscyplinarnego podejścia, w czym AI może pomóc. Zachęca firmy i naukowców z regionu do współpracy z ośrodkiem. 

Dr Lars Gutheil – dyrektor generalny Polsko Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej zaznacza, że do 2025 r. niemiecki rząd przeznaczy 3 miliony euro na inwestycje w sztuczną inteligencję, zamierza również zbudować europejską chmurę AI. Lars Gutheil zwraca uwagę na aspekt społeczny. – Sztuczna inteligencja wzbudza wiele kontrowersji, dlatego część środków zostanie przeznaczonych na kampanie informacyjne skierowane do społeczeństwa – dodaje.

Cyfrowe usługi miasta

Jakub Mazur podkreśla, że miejskie spółki już z powodzeniem wykorzystują elementy sztucznej inteligencji. MPK w udoskonalaniu systemu transportu zbiorowego poprzez m.in. zielone fale dla tramwajów czy autobusów. Z kolei MPWiK elementy AI stosuje w systemie uszczelniania wycieku wody.

Miasto przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji chce rozwijać e-usługi we wszystkich możliwych dziedzinach. Łukasz Medeksza uważa, że transformacja cyfrowa może mieć miejsce w trzech obszarach.

– To gospodarka w powiązaniu z nauką, by nadal wzmacniać już dość silny we Wrocławiu i okolicy sektor nowych technologii, ale tym razem ukierunkowany na szukanie rozwiązań AI. Drugi obszar to e-usługi publiczne, gdzie AI może być wykorzystana np. w sterowaniu ruchem, transporcie publicznym czy w planowanym bilecie metropolitalnym. I trzeci obszar to wzmacnianie odporności na kryzysy. Już teraz wiemy, że rozwiązania AI zaczynają być wykorzystywane, np. by przewidzieć rozprzestrzenianie się koronawirusa – dodaje.

AI w aglomeracji wrocławskiej

W trakcie spotkania podkreślono, że w aglomeracji wrocławskiej są firmy, które już próbują swoich sił w zakresie sztucznej inteligencji. Świadczą one usługi m.in. dla sektora handlu, próbując przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji rozpoznać preferencje klientów po to, by łatwiej sprzedać produkty.

Czytaj więcej: Wrocławskie Kogifi rusza na podbój Skandynawii.

Zarówno Wrocławski Obszar Metropolitalny, jak i cały Dolny Śląsk to ważne zagłębie przemysłu motoryzacyjnego, a czołowe firmy z tej branży już teraz wdrażają rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję.

O potencjale Wrocławia i regionu w zakresie AI z perspektywy branży automotive oraz możliwości współpracy sektora publicznego i prywatnego mówili przedstawiciele Mercedes-Benz Polska – koncern buduje fabrykę baterii elektrycznych w Jaworze.

Czytaj więcej: Mercedes pojedzie na bateriach z Jawora

– Zastosowanie sztucznej inteligencji w miastach to m.in. automatyczne parkowanie, nowoczesne rozwiązania w nawigacji i w tym zakresie Mercedes współpracuje już z wrocławskim startupem. Jazda autonomiczna już jest testowana w San Jose, ale nie ma przeciwwskazań, by takie rozwiązanie było także we Wrocławiu. Wszystkie one służą bezpieczeństwu i ograniczeniu emisji spalin – wylicza dr Ewa Łabno-Fałecka, dyr. ds. komunikacji i relacji zewnętrznych, Mercedes-Benz Polska.

Nad rozwiązaniami wykorzystującymi zaawansowane technologie i sztuczną inteligencję pracuje m.in. wrocławska spółka Spyrosoft. 

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl