wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Prototyp Światowida poleci do stratosfery
Prototyp satelity Światowid w trakcie przygotowań na stratosferyczny test balonowy w towarzystwie docelowych obudów satelitów. źródło: SatRevolution
Prototyp satelity Światowid w trakcie przygotowań na stratosferyczny test balonowy w towarzystwie docelowych obudów satelitów.

W sobotę, 26 maja 2018 r., z terenu Politechniki Wrocławskiej, wystartuje prototyp Światowida – pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego. Urządzenie zostanie wyniesione na wysokość około 30 km nad Ziemią za pomocą balonu stratosferycznego. W listopadzie satelita poleci w kosmos.

Reklama

Światowid to pierwszy polski nanosatelita obserwacyjny Ziemi, stworzony przez inżynierów wrocławskiej firmy SatRevolution. W listopadzie 2018 r., satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Antares i statku kosmicznego Cygnus na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), z której zostanie bezpośrednio wprowadzony na niską orbitę okołoziemską (LEO). Stamtąd prowadzone będą badania nad możliwościami teledetekcyjnymi nanosatelity.

Najpierw testy, później kosmos

Wystrzelenie w kosmos poprzedzi seria testów, z których główny - funkcjonalny, zaplanowany jest na 26 maja.

– Przetestujemy sprawność komputera pokładowego, zasilania, nawigacji, kamery i optyki oraz skuteczność modułu komunikacji w nawiązywaniu łączności ze stacjami naziemnymi. Na pokładzie zostanie umieszczona również sonda meteorologiczna – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

Co najważniejsze prototyp, który wyniesiony zostanie balonem stratosferycznym o średnicy ok. 2 m, wyposażony będzie w rozwiązania analogiczne do tych, które wykorzystane zostaną w projekcie docelowym. Jedyną różnicą jest zastosowanie obudowy z tworzywa sztucznego zamiast docelowej ze stopu skandu, aluminium i magnezu (Scalmalloy). Wynika to z konieczności redukcji masy ładunku wynoszonego przez balon.

Start balonu z prototypem Światowida

Start balonu z prototypem Światowida

Termin 26 maja 2018 10:00

Miejsce Strefa Kultury Studenckiej – Politechnika Wrocławska

Zobacz

Radioamatorzy sprawdzą łączność

Test przeprowadzony zostanie we współpracy z Klubem Łączności Ratunkowej SP6ZWR, należącym do Polskiego Związku Krótkofalowców (PZK), którego członkowie czuwali będą nad amatorską łącznością z satelitą.

– Testowy lot Światowida będzie dla nas jednym z kluczowych sprawdzianów funkcjonalności rozwiązań, które zastosowane zostały w satelicie. Równocześnie chcemy sprawdzić działanie wykorzystanych przez nas systemów łączności. Dlatego też włączyliśmy w nasz projekt środowisko radioamatorów, którzy będą mogli nawiązywać kontakt ze Światowidem i za jego pośrednictwem pozyskiwać dane telemetryczne oraz obrazowe, a także wspierać projekt swoją wiedzą i doświadczeniem. Liczymy też na to, że ta pionierska współpraca w przyszłości przełoży się na wzrost zainteresowania krótkofalowców sektorem kosmicznym – dodaje Grzegorz Zwoliński.

Doświadczenie w dwóch miejscach

Pierwsza stacja naziemna, usytuowana na terenie Strefy Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej, odpowiedzialna będzie za start balonu (o godz. 10:00) oraz utrzymanie łączności początkowej. Teren i zaplecze pod stację został udostępniony dzięki uprzejmości Fundacji MANUS przy Politechnice Wrocławskiej.

Druga stacja będzie zlokalizowana na Wzgórzach Trzebnickich, w niezabudowanym terenie na północ od Wrocławia. To tam, zespół inżynierów, wspierany przez członków PZK, nadzorował będzie łączność z prototypem satelity i przeprowadzał niezbędne testy funkcjonalne, aż do momentu lądowania ładunku na spadochronie.

Konkurs dla radioamatorów

Wrocławskiemu eksperymentowi towarzyszył będzie konkurs dla krótkofalowców. Jego zwycięzcą zostanie osoba, która przechwyci największą ilość pakietów danych, wykorzystując do tego swój amatorski sprzęt. Nagrodami w konkursie są anteny UHF i urządzenia nadawczo-odbiorcze. Regulamin konkursu będzie dostępny w mediach społecznościowych pod adresami facebook.com/satrevolutionSA oraz facebook.com/sp6zwr.

Wrocław na rynku nanosatelitów i mikrosatelitów

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych.

W marcu 2018 r. SatRevolution został spółką portfelową funduszu KVARKO, czytaj więcej – 1,5 mln zł na start w kosmos wrocławskiego Światowida.

Obecnie SatRevolution realizuje trzy projekty: Światowid – proof-of-concept pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego Ziemi, który stanowić ma podwaliny pod konstelację nanosatelitów obrazowania Ziemi w czasie rzeczywistym; KrakSat – nowatorski eksperyment ferrofluidowego koła zamachowego na niskiej orbicie okołoziemskie (projekt realizowany z AGH w Krakowie); AMICal Sat – satelita obserwacyjny zórz polarnych w warunkach słabego oświetlenia ( projekt realizowany we współpracy z Centrum Kosmicznym Uniwersytetu w Grenoble).

30 Kreatywnych Wrocławia

Twórcy spółki SatRevolution są jednymi z laureatów rankingu organizowanego przez portal Wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017” – w którym przedstawiamy wrocławian, pokazujemy, co wyjątkowego robią i do czego dążą. Pytamy ich także o przepis na sukces i o rolę Wrocławia w ich życiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl