wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Polsko-holenderskie laboratorium polityk miejskich
uczestnicy spotkania UM Wrocławia
uczestnicy spotkania

Rozwiązania oparte na przyrodzie w funkcjonalnych obszarach miejskich były przedmiotem Polsko-holenderskiego Laboratorium Polityk Miejskich, które odbyło się 25 i 26 września we Wrocławiu. Uczestnicy spotkania dyskutowali m.in. o tym, jak pokonywać bariery i trudności we współpracy między samorządami oraz jak w praktyce wygląda wdrażanie rozwiązań proekologicznych.

Reklama

Laboratorium zostało zorganizowane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Departament Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Europejską Sieć Wiedzy o Miastach (EUKN).

W wydarzeniu wzięli udział międzynarodowi eksperci, urzędnicy, naukowcy, praktycy odpowiadający za realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. ZIT-y to instrumenty finansowania Unii Europejskiej, które umożliwiają realizację projektów odpowiadających na potrzeby obszarów metropolitalnych, a także wspierają rozwój, współpracę i integrację jednostek administracyjnych danego regionu.

Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom:

  1. W jaki sposób funkcjonalne obszary miejskie mogą pomóc w przeciwdziałaniu niekontrolowanemu rozrostowi miast?
  2. Jak miasta mogą nawzajem współpracować zamiast konkurować przy wdrażaniu rozwiązań bazujących na przyrodzie?
  3. Z jakimi przeszkodami we współpracy między gminami spotykamy się w Europie / Polsce / Holandii i jak możemy je pokonać?
  4. Kreatywne finansowanie: w jaki sposób możemy finansować polskie i holenderskie miejskie obszary funkcjonalne po 2020 roku?

Laboratorium Polityk Miejskich to sprawdzona metoda badania rozwiązań dla nowych wyzwań miejskich. EUKN opracowuje analizy, służy praktyczną wiedzą dla miast, regionów i instytucji unijnych. Wrocław został wybrany na partnera wydarzenia z uwagi na aktywność i efektywne dobre praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wyniki Laboratorium i rekomendacje rozwiązań zostaną opublikowane w raporcie EUKN i udostępnione w szczególności jednostkom ZIT w państwach członkowskich UE.

Po części warsztatowej uczestnicy wydarzenia odwiedzili miejsca szczególnie ważne z punktu widzenia rozwoju Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego (WrOM) oraz wdrażania rozwiązań opartych na przyrodzie.

Elektrociepłownia w Siechnicach

Zaopatruje w ciepło Wrocław i Gminę Siechnice, należy do Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. i jest szczególnym przykładem współpracy w ramach WrOM. Ponadto elektrociepłownia sukcesywnie "wycofuje się" z wykorzystania węgla. Do 2023 roku zastąpi ją nowy, ekologiczny blok, zasilany gazem.

Pompownia wody w Świątnikach

Sąsiaduje z obszarem zrewitalizowanych terenów wodonośnych objętych programem Natura 2000.  Są to 1026 hektarowe łąki i stawy położone 6 km na południowy wschód od centrum Wrocławia. Obszar ten został przeznaczony do uzdatniania wody już pod koniec XIX wieku, a pierwsze studnie wodne i rurociągi wybudowano tu w latach 1902-1904. To także zielone płuca stolicy Dolnego Śląska i naturalny polder zalewowy na czas powodzi. Woda produkowana w przepompowni jest w 100% zdatna do picia.

Wrocławska Elektrownia Słoneczna 

To największa elektrownia rozproszona w Polsce. Prawie 3000 paneli słonecznych zainstalowanych na dachach 35 wieżowców produkuje energię odnawialną dla 15 000 mieszkańców Wrocławia. Inwestycja została zrealizowana przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe.

Dzięki tej inwestycji emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest redukowana aż o 600 ton rocznie (dla porównania – jest to ilość pochłaniana przez 50 000 drzew, tj. las o powierzchni ponad 150 hektarów). To również wymierna korzyść ekonomiczna dla mieszkańców spółdzielni, którzy płacą około 16 razy mniej za energię elektryczną rocznie. Podkreślić należy, że realizacja inwestycji nie wymagała udziału finansowego mieszkańców.

Więcej informacji: Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl