wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowe osiedle na Zakrzowie. Ten konkurs przejdzie do historii
Nowe osiedle na Zakrzowie Źródło: PFR Nieruchomości S.A.
Nowe osiedle na Zakrzowie

Krakowska pracownia BE DDJM to laureat pierwszej nagrody w konkursie architektoniczno- urbanistycznym na koncepcję zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej pomiędzy ulicami Zatorską i Odolanowską we Wrocławiu. – Jestem przekonany, że konkurs, który rozstrzygnęliśmy przejdzie do historii polskich konkursów i polskiej urbanistyki – podkreśla architekt Zbigniew Maćków. To będzie jedna z większych inwestycji mieszkaniowych w mieście. Budowa ma się rozpocząć w tym roku.

Reklama

Biorący udział w konkursie architekci opracowywali koncepcję zabudowy dla około 25 hektarowego obszaru. 12 hektarowa jego cześć należy do spółki PFR Nieruchomości, pozostały teren stanowi własność Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. Na działce PFRN powstanie osiedle, które pomieści około 1300 mieszkań w ramach rządowego programu mieszkaniowego.

Piotr Fokczyński, architekt miasta, dyr. Wydziału Architektury i Budownictwa UM Wrocławia o nowym osiedlu na Zakrzowie mówi, że będzie wyjątkowe:

– Powstanie przy granicy Wrocławia, od strony wjazdu z kierunku Warszawy. Będzie takim znakiem, że tu się zaczyna miasto i to miasto bardzo dobrze zaprojektowane jeśli chodzi o zabudowę mieszkaniową. Udało nam się wybrać projekt, który nowatorsko podchodzi do planowania większych zespołów mieszkaniowych, to powoduje, że już nie mogę się doczekać jego realizacji – zaznacza Piotr Fokczyński.

Źródło: PFR Nieruchomości S.A.

A wrocławski architekt i sędzia konkursowy Zbigniew Maćków, dodaje: – Jestem przekonany, że konkurs, który rozstrzygnęliśmy przejdzie do historii polskich konkursów i polskiej urbanistyki. Nie tylko z powodu z powodu warunków, w których go rozstrzygaliśmy, nie tylko z powodu tych wielu dni, które spędziliśmy daleko od siebie, a jakże blisko w gorącej dyskusji, ale głównie z powodu tych sześciu prac, które zaprezentowały absolutnie najwyższy światowy poziom. Praca, która zwyciężyła antycypuje świat, który właśnie nam się wydarza. Buduje fragment miasta dla ludzi, który pozwala im na wysoką jakość w tym niezwykle dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Co bardzo ważne jest to projekt otwarty na zmiany, podatny na ewolucję i podatny na reagowanie na te zmieniające się warunki

Osiedle kompletne

Architekt miasta zaznacza, że to będzie kolejne osiedle kompletne. Będą tam wszystkie podstawowe usługi, które znajdą się na parterach budynków.

– Prezydent w ramach negocjacji z inwestorami zarezerwował teren pod zespół szkolno-przedszkolny. Inwestorzy solidarnie przeznaczyli na to swoje nieruchomości. Połączenia komunikacyjne, będą zaprojektowane w taki sposób żeby nie obciążać już Zakrzowa, więc bardziej ulice Odolanowska i Sobieskiego były tutaj dedykowane. Osiedle będzie także połączone z pobliską linią kolejową – wylicza architekt miasta.

To będzie bardzo harmonijnie rozłożone osiedle

Piotr Fokczyński zaznacza, że nadzwyczajny jest walor krajobrazowy. – Jest tam niewielki strumyk, porośnięty roślinnością i to w projekcie zostało mocno wyeksponowane. To będzie główna przestrzeń publiczna z miejscem do rekreacji – dodaje.

Zwycięski projekt krakowskiej pracowni BE DDJM zakłada podzielenie całego osiedla na mniejsze, autonomiczne jednostki mieszkaniowe, które łączą się ze sobą poprzez przestrzenie publiczne, ale mają walor kameralności. – To powoduje, że będzie można tam trafić nawet nie pamiętając numeru, to zostało bardzo intuicyjne zaprojektowane i to widać już na planie – zaznacza Piotr Fokczyński.

Źródło: PFR Nieruchomości S.A.

Jak mówią przedstawiciele pracowni BE DDJM, główne idee, które przyświecały koncepcji, dotyczyły „zapewnienia możliwie największego komfortu dla każdego mieszkańca, w każdym mieszkaniu”.

– Dziś nie ma architektury regionalnej. Architektura jest dobra albo zła, dlatego w ramach międzynarodowego holdingu Baumschlager-Eberle, będąc biurem krakowskim, świetnie się rozumiemy i współpracujemy z pracowniami w szwajcarskim Sankt Gallen czy austriackim Lustenau. Jesteśmy dumni z naszego projektu i szczęśliwi, że został on tak doceniony. To bez wątpienia historyczny konkurs, nie tylko ze względu na urokliwe miejsce i jego znaczenie dla miasta, ale również czas w jakim przyszło nam brać udział w tym konkursie – podkreślił dyrektor biura BE DDJM Marek Dunikowski.

Koncepcja projektu opracowana w konkursie przewiduje budowę ponad 1300 mieszkań, o powierzchni od 27 mkw. do 75 mkw. Najwięcej, bo ok. 51 proc. inwestycji stanowią mieszkania 2-pokojowe, a 37 proc. mieszkania 3-pokojowe (odpowiednio ponad 700 oraz ponad 500 lokali). W koncepcji przewidziano także ok. 120 kawalerek oraz ok. 30 mieszkań 4-pokojowych. Architekci przeznaczyli ok. 4 tys. mkw. na powierzchnię usługową.

Przewiduje się ok. 1500 miejsc parkingowych z czego połowę będą stanowiły zewnętrzne miejsca postojowe, a drugą połowę – miejsca w wielostanowiskowych garażach podziemnych.

Osiedle wybrano w konkursie

Konkurs, który teraz rozstrzygnięto, organizowany przez PFR Nieruchomości S.A. i Polski Holding Nieruchomości S.A. ruszył w październiku 2019 roku. Jego celem było wyłonienie najlepszej projektu osiedla mieszkaniowego, które powstanie na terenie położonym pomiędzy ulicami Zatorską i Odolanowską w północno-wschodniej części Wrocławia.

Do udziału w konkursie zgłosiły się 73 pracownie architektoniczne. Do drugiego etapu wybrano sześć, które przygotowały konkursowe koncepcje. Projekty oceniał Sąd Konkursowy, na którego czele stał Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone prace oceniali także przedstawiciele Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, członkowie wrocławskiego oddziału SARP, eksperci Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. i spółki PFR Nieruchomości. Za najlepszą koncepcję uznano projekt BE DDJM.

Źródło: PFR Nieruchomości S.A.

– To konkurs zdecydowanie trudniejszy niż poprzednie – trwa pandemia, pracowaliśmy zdalnie i tym większe brawa dla laureatów. Pierwsza nagroda przypadła pracowni BE DDJM, między innymi za świetną urbanistykę, ciekawy pomysł jednostek sąsiedzkich, za dużą dbałość o walory społeczne, bo to dla nas bardzo ważny element – podkreślał Wojciech Caruk, prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A.

Tomasz Górnicki, wiceprezes zarządu ds. inwestycji Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. dodaje, że autorom zwycięskiego projektu udało się w wyjątkowy harmonijny sposób połączyć funkcje mieszkalne i publiczne, stwarzając mieszkańcom przyszłego osiedla świetne warunki do życia i odpoczynku. – Jest to przykład nowoczesnej myśli architektonicznej, dzięki której powstają nowe, przyjazne dla mieszkańców miejsca, tworzone w zgodzie z przyrodą i zapewniające komfort życia. Cieszymy, że dzięki takim projektom możemy wspólnie przekształcać polskie miasta, a w samym Wrocławiu stworzyć nową przestrzeń miejską, gdzie chce się żyć i mieszkać – zaznacza Tomasz Górnicki.

Pula nagród w konkursie wyniosła 245 tys. złotych, ponadto laureat głównej nagrody otrzyma zaproszenie do negocjacji dotyczących wykonania dokumentacji projektowej wrocławskiego osiedla.

Pracownia BE DDJM Architekci, czyli założone przez Marka Dunikowskiego biuro, od lutego 2018 roku jest partnerem międzynarodowego holdingu architektonicznego Baumschlager Eberle Architekten, które działa w 12 miastach, m.in. w Wiedniu, Hamburgu, Paryżu, Zurychu, Hongkongu, a także w Krakowie.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl