wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ceny nieruchomości we Wrocławiu w kwietniu [RAPORT Bankier.pl]
Ceny nieruchomości we Wrocławiu w kwietniu [RAPORT Bankier.pl]

Po siedmiu miesiącach wzrostów marzec przyniósł obniżkę cen ofertowych na rynku pierwotnym we Wrocławiu – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl. Na promocję wciąż nie mogą liczyć szukający własnego „M” na rynku wtórnym.

Reklama

Promocje na rynku pierwotnym

Deweloperzy obniżyli swoje oczekiwania względem lutego średnio o 2,2 proc. W marcu średnia cena ofertowa nowego mieszkania we Wrocławiu wyniosła 8319 zł/mkw. Nominalnie była średnio o 183 zł/mkw. niższa niż w lutym. Najmocniej zmniejszyły się stawki dyktowane za największe mieszkania o powierzchni od 60 do 90 mkw., które w marcu były wyceniane średnio na 7789 zł/mkw. – o 5 proc. niżej niż w lutym.

Porównując marcowe stawki z tymi sprzed roku, nowe mieszkania położone we Wrocławiu były wyceniane średnio o 9,7 proc. wyżej. Oznacza to, że deweloperzy oczekiwali za metr kwadratowy nominalnie średnio o 735 zł więcej niż w marcu 2019 r.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w kwietniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Końca podwyżek nie widać

Od półtora roku średnia cena ofertowa dyktowana za używane mieszkanie we Wrocławiu rośnie w niezmiennym tempie zmierzając ku granicy 9000 zł/mkw. W marcu lokale na rynku wtórnym były wyceniane średnio na 8649 zł/mkw. – o 1,7 proc. wyżej niż w lutym. Najmocniej wzrosły oczekiwania osób sprzedających mieszkania o powierzchni od 38 do 60 mkw., za które żądano średnio 8685 zł/mkw. – o 2 proc. więcej w porównaniu do lutego.

Kolejne rekordy biją zwłaszcza ceny ofertowe najmniejszych kawalerek o powierzchni do 38 mkw. Najmniejsze metraże w marcu były wyceniane średnio na 10 590 zł/mkw. – o 1,4 proc. wyżej niż w lutym.

Kawalerki w relacji do marca 2019 r. były wyceniane średnio o 19,2 proc. wyżej. Nominalnie sprzedający oczekiwali więc za metr kwadratowy takiego mieszkania średnio 1707 zł więcej niż przed rokiem.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w kwietniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Najem nadal w dół

Średnio 2248 zł/m-c oczekiwali w marcu wynajmujący mieszkania we Wrocławiu. To o 1,5 proc. mniej względem lutego. Czy to jednak głębsza korekta spowodowana pandemią koronawirusa a nie jedynie sezonowa obniżka, pokażą kolejne miesiące.

W porównaniu do lutego swoje oczekiwania obniżyli zwłaszcza wynajmujący największe mieszkania o powierzchni od 60 do 90 mkw., które wyceniano średnio na 2816 zł/m-c (-2,7 proc. m/m). W drugą stronę poszły za to oczekiwania wynajmujących kawalerki. Odstępne oferowane za mieszkania o powierzchni do 38 mkw. w marcu wynosiło średnio 1696 zł/m-c i było o 1,3 proc. wyższe niż w lutym.

W porównaniu z marcem 2019 r. średnia cena ofertowa odstępnego we Wrocławiu była o 2,2 proc. niższa. Nominalnie za największe mieszkania oczekiwano średnio o 64 zł/m-c mniej niż w marcu 2019 r. Średnie stawki wpisywane za lokale o powierzchni do 38 mkw. i od 38 do 60 mkw. wzrosły w ciągu roku jedynie o kilka złotych.

Szczegółowe ceny ofertowe najmu mieszkań we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w kwietniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Najmniejsze działki potaniały

Po obserwowanych w lutym wzrostach cen ofertowych działek budowlanych, na wrocławskim rynku gruntów przyszła korekta. Parcele były wyceniane średnio na 453 zł/mkw. To o 5,4 proc. mniej niż w lutym. Kwoty wpisywane w ogłoszeniach sprzedaży obniżyli m.in. właściciele najmniejszych działek o powierzchni do 38 mkw. Oczekiwano za nie średnio 772 zł/mkw. – o 7,7 proc. mniej w porównaniu do lutego.

Na promocję mogli liczyć także szukający znacznie większych działek. Te o powierzchni od 50 do 100 arów zostały przecenione względem lutego średnio o 23,7 proc. do poziomu 319 zł/mkw.

Wrocław jest miastem z jednymi z najbardziej stabilnych cen ofertowych działek budowlanych w relacji rocznej. W porównaniu z marcem 2019 r. parcele w stolicy Dolnego Śląska były wyceniane średnio o 2 proc. wyżej. Nie można powiedzieć tego jednak o najmniejszych działkach, które wpisały się w ogólnopolską tendencję wysokich wzrostów. Sprzedający działki mniejsze niż 8-arowe w ciągu rok zwiększyli swoje oczekiwania średnio o 24,1 proc.

Szczegółowe ceny ofertowe działek budowlanych we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w kwietniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Marcin Kaźmierczak, Bankier.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl