wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ukraińcy wybierają Wrocław

Ukraińcy chętnie wybierają Wrocław. Coraz częściej decydują się tutaj na pracę i zamieszkanie. W naszym poradniku przedstawiamy kwestie związane m.in. z prowadzeniem działalności gospodarczej i systemem podatkowym w Polsce i na Ukrainie.

Reklama

W ubiegłym roku województwo dolnośląskie było, po mazowieckim i małopolskim, trzecim regionem w kraju, w którym obcokrajowcy chcieli pracować lub uczyć się. Wiadomo, że do Wrocławia najwięcej obcokrajowców przyjechało z Ukrainy, Korei Południowej, Rosji, Indii i Białorusi. Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu w 2015 r. przyjął od pracodawców 36 tys. wniosków (99 proc. dotyczyło obywateli Ukrainy), chcących zatrudnić obcokrajowców w ramach procedury uproszczonej – czytaj więcej – Zatrudnianie obcokrajowców we Wrocławiu – procedury.

O tym, że na Dolnym Śląsku przybywa Ukraińców, świadczą dane Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, który wydaje zezwolenia na pracę, pobyt stały, czasowy oraz rezydenta długoterminowego UE. Co prawda wojewoda nie prowadzi rejestrów dotyczących narodowości cudzoziemców, ale wiadomo, z jakich krajów pochodzą, i tak w 2013 r. zezwolenia na pobyt czasowy otrzymało 1414 obywateli Ukrainy, 383 obywateli Korei Południowej i 175 Chińczyków. W 2015 r. te dane przedstawiały się następująco: Ukraina – 7018, Korea Południowa 350, Indie i Rosja – 264.

– Dolny Śląsk ma korzystne położenie geograficzne dla Ukraińców, którzy z powodzeniem mogą łączyć biznesy na Ukrainie i w Polsce. Dzięki temu Ukraińcy mogą mieć szybszy dostęp do towarów i usług, które oferuje Europa Zachodnia. Nawet w zwykłym polskim supermarkecie Ukraińcy mogą znaleźć produkty – dla przykładu portugalskie wino, francuski ser, hiszpańskie arbuzy czy niemieckie środki czystości – które na Ukrainie są o wiele droższe chociażby za względu na cło, utrudniony dostęp do rynku europejskiego i obcych walut – mówi Aleksandra Kłonowska-Drozd z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Dlaczego Ukraińcy wybierają Wrocław?

Historycznie rzecz biorąc, oba kraje łączyły od wieków silne więzi kulturowe i językowe. Dzięki temu, Ukraińcy nawet bez znajomości języka polskiego są w stanie bez większego problemu komunikować się z polskimi pracownikami i kontrahentami. Taka sytuacja nie jest możliwa w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w innych krajach europejskich.

– Trudna sytuacja ekonomiczna wraz z czynnikami społeczno-politycznymi, które przyczyniły się do kryzysu, który od kilku lat przeżywa Ukraina, miały bardzo negatywny wpływ na prowadzenie biznesu w tym kraju. W związku z wojną prowadzoną na wschodzie Ukrainy, gwałtownym wzrostem inflacji oraz ogólną niestabilnością kraju wielu ukraińskich przedsiębiorców musiało na nowo przeanalizować zasadność prowadzenia biznesu w obecnych warunkach. Nie dziwi zatem fakt, że w opinii Ukraińców większe perspektywy prowadzenia firmy i możliwości rozwoju dostępne są właśnie w krajach Unii Europejskiej. Wśród nich najbardziej przyjaznym krajem dla prowadzenia biznesu przez firmy ukraińskie jest Polska – mówi Oksana Kartavtseva – Ukrainka, która prowadzi firmę relokacyjną we Wrocławiu – relocateyou.pl.

Biznes w Polsce i na Ukrainie – różnice

Ponieważ Polska jest państwem członkowskim UE, firmy zarejestrowane na terenie kraju mają możliwość swobodnej wymiany towarów i usług nie tylko w granicach Polski (co stanowi ponad 38 milionów konsumentów), ale także na terenie całej Unii (ponad 500 milionów konsumentów). Ponadto Unia Europejska wspiera rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, proponując chociażby dotacje dla innowacyjnych projektów, finansując zakładanie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych itp., Ukraina niestety takiego przywileju nie ma.

Aleksey Ivankin, CTO firmy 908, działającej w branży IT, która prowadzi działalność jednocześnie na Ukrainie i w Polsce, mówi o zaletach prowadzenia biznesu w Polsce: – W porównaniu z Ukrainą, w Polsce można swobodnie prowadzić działalność eksportową – posiadać rachunki bankowe w walucie obcej, np. w dolarach czy euro, bez problemu rozliczając się z tak dużymi firmami, jak Google czy Apple, połączyć konto PayPal z rachunkiem bankowym firmy itp. Przedsiębiorca faktycznie nie musi myśleć o przeszkodach ekonomicznych, tylko skupia się na tworzeniu marki, która rozwija się w kilku krajach naraz. Ponadto, biorąc pod uwagę koszty firmy, istotne jest, że praktycznie w każdym sklepie można dostać fakturę kosztową za zakup towaru bądź usługi, podając tylko numer KRS. Sprzedawca może odnaleźć wszystkie dane firmy w internetowym rejestrze przedsiębiorstw i na tej podstawie wystawić dokument. Ta swoboda działalności przekłada się także na możliwość reprezentowania firmy na różnych międzynarodowych wydarzeniach. Wystarczy, żeby organizator sprawdził dane przedsiębiorstwa, a tożsamość jej reprezentanta potwierdził dokumentem tożsamości.

Pytany o plusy i minusy prowadzenia biznesu w Polsce, Yevgeniy Shevchenko, dyrektor zarządzający Gorilla Group Wrocław (Amerykańska firma, która zajmuje się projektowaniem, tworzeniem i wdrażaniem rozwiązań e-commerce. Część pracowników z oddziału z Kjowa Gorilla Group zostało  przeniesionych do Wrocławia) odpowiada: – Pozytywne jest to, że istnieją przejrzyste zasady prowadzenia działalności - prawo mówi, że ma być tak i tak i należy się do tego zastosować. Wiesz co możesz a czego nie masz prawa zrobić jako przedsiębiorca. Stabilna sytuacja ekonomiczna, dostęp do rynków UE lepsze połączenie z resztą świata. Z drugiej strony dobrze by było aby pewne formalności zostały uproszczone, czasami mnóstwo czasu zajmuje procedowanie pewnych spraw w lokalnych urzędach.

System podatkowy w Polsce i na Ukrainie

To Ukraińcy decydują się na prowadzenie działalności biznesowej we Wrocławiu spowodowane jest też tym, że Polska charakteryzuje się jednym z najbardziej optymalnych poziomów opodatkowania wśród krajów UE. Na przykład, podatek dochodowy w Polsce wynosi 19%, podczas gdy na Węgrzech – 20,6%, w Estonii – 21%, a w Niemczech – 30%. Jednocześnie ustawodawstwo przewiduje możliwości sklasyfikowania niektórych poniesionych  wydatków jako koszty firmy. Szczególną uwagę należy zwrócić również na VAT, który wynosi 23% i może być zwracany podatnikom w wyznaczonym przez prawo terminie. Według rankingu Doing Business 2016, polski system podatkowy sklasyfikowany został na 58. pozycji (skok o 38 miejsc), podczas gdy ukraiński na 107. (dla porównania  Słowacja – 73., Węgry – 95., Czechy – 122.).

Różnice pomiędzy prowadzeniem biznesu na Ukrainie a w Polsce? – Po pierwsze w Polsce funkcjonują takie instytucje jak ARAW, które wszechstronnie pomagają rozeznać się w realiach nowego kraju imiasta. Chciałbym, żeby na Ukrainie miasta również posiadały takie agencje, aby wspierać zagranicznych inwestorów. Ponadto, w Polsce bardziej przejrzyste są kwestie prawne i podatkowe, co znacznie ułatwia prowadzenie biznesu – wylicza Yevgeniy Shevchenko.

Rozwój gospodarczy – problemem jest korupcja

Ukraińcy zwracają uwagę, że gospodarka Polski jest jedną z najbardziej stabilnych wśród krajów UE. Ponadto Polska jest liderem w Europie Środkowej i Wschodniej w zakresie dwustronnej wymiany handlowej i wzrostu PKB. Zgodnie z najnowszym międzynarodowym rankingiem „Doing Business 2016”, obrazującym łatwość prowadzenia biznesu, Polska zajmuje 25. miejsce wśród ogólnej liczby 189 krajów, natomiast Słowacja – 29., Czechy – 36., Węgry – 42., a Ukraina – 83. Pod względem wartości handlu międzynarodowego w ubiegłym roku Polska zajęła pierwsze miejsce.

– Szukając przyczyn tak dużej rozbieżności w rankingu pomiędzy sąsiadującymi ze sobą krajami – Polską i Ukrainą, możemy wskazać między innymi kwestię korupcji. Na Ukrainie korupcja i niestabilność norm prawnych jest wielką przeszkodą w prowadzeniu firmy. Co prawda przez ostatni rok sytuacja ta znacznie się poprawiła, m.in. poprzez stworzenie kilku różnych instytucji nadzorujących, jak np. Narodowa Policja, Narodowe Biuro Antykorupcyjne czy Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji. Jednakże obywatele wciąż mocno odczuwają wpływ tych negatywnych zjawisk – dodaje Oksana Kartavtseva.

Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu [PRZEWODNIK]

Coraz więcej zagranicznych specjalistów pracuje we Wrocławiu. Z myślą o nich, ich rodzinach i pracodawcach opracowaliśmy swojego rodzaju poradnik. W kolejnych artykułach omawiane są takie tematy, jak – relokacja pracowników z zagranicy w praktyce z punktu widzenia pracodawcy, relokacja członków rodziny pracownika z zagranicy, początkowe koszty obcokrajowca związane z przeprowadzką do Wrocławia, rejestracja firmy w Polce przez cudzoziemca oraz miniporadnik ekspata, czyli jak odnaleźć się we Wrocławiu.

Czytaj więcej:

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą RelocateYou oraz Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej

Oksana Kartavtseva prezes zarządu Relocateyou sp. z o.o. www.relocateyou.pl

Aleksandra Kłonowska-Drozd kierownik projektu www.invest-in-wroclaw.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl