Biuro Literackie żegna się z Przejściem Garncarskim

Biuro Literackie, wydawca literatury i organizator Portu Wrocław, wyprowadza się z Przejścia Garncarskiego. Z tej okazji zaprasza w sobotę (28 listopada) czytelników i miłośników literatury na całodniową imprezę „Port literacki po godzinach. Finał”.


– Po sześciu latach obecności w centrum Wrocławia wyprowadzamy się do nowego miejsca. Jeszcze nie wiem gdzie, ale zapewniam, że nie wynosimy się z Wrocławia, nie zmieniamy też naszej działalności. Dalej będziemy wydawać książki i organizować wydarzenia literackie – mówi Artur Burszta, dyrektor Biura Literackiego. – W sobotę podsumowujemy pięć lat programu Laboratorium Literackiego Europejskiej Stolicy Kultury. Zamykamy działania, które okazały się bardzo skuteczne, chcemy pokazać to, co udało się nam osiągnąć – dodaje.

Port Literacki po godzinach. Finał

Port Literacki po godzinach. Finał

Spotkania z autorami
Termin 28 listopada 2015 od 00:00 do 23:59

Miejsce Biuro Literackie

Zobacz

W ramach finałowego wydarzenia, 28 listopada, zobaczymy ponad 30 twórców i poznamy 11 premierowych książek. Program całodniowej imprezy uzupełnią: wystawa, debata, specjalne wydarzenie dla dzieci oraz koncert zespołu Destylator – kapeli założonej ponad dwadzieścia lat temu przez Artura Bursztę, Wojciecha Jastrzębskiego, do której dołączyli Grzegorz Jastrzębski i Mariusz Such. Na początku Destylator nawiązywał do garażowej stylistyki oraz rapcore spod znaku Beastie Boys, w kolejnych kompozycjach coraz mocniej było słychać inspiracje muzyką Jimiego Hendrixa i wczesnego Red Hot Chili Peppers. Ostatni raz zagrał w 1991 roku. Piosenki Destylatora dobrze oddają ducha lat 80. w Polsce. Od opisu rzeczywistości, przez beznadziejności systemu, po walkę z nim.

Biuro Literackie do Wrocławia przeniosło się z Legnicy w 2004 roku na zaproszenie Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia. Przez 11 lat organizowało Port Literacki, jeden z bardziej znanych w Polsce festiwali poetyckich. Tegoroczna, kwietniowa edycja była ostatnią we Wrocławiu. Biuro organizuje portowe spotkania za granicą – polscy poeci odwiedzili Indie, Norwegię, Łotwę, Niemcy, Litwę, Czechy, Estonię, Hiszpanię i Danię.

– Planujemy Porty w Edynburgu, Moskwie i Niżnym Nowogrodzie – zdradza Artur Burszta. – Chcemy na dwudziestolecie Biura Literackiego zorganizować 20 Portów w 20 miastach na świecie.

Biuro Literackie bardzo skutecznie zabiega o pieniądze z unijnych dotacji, przeznaczonych m.in. na działania związane z promocją czytelnictwa.

W 2016 roku Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury i Światową Stolicą Książki UNESCO. Od stycznia w Przejściu Garncarskim działać będzie Dom Literatury – połączenie miejskiego wydawnictwa Warstwy i Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. DM będzie prowadzić działalność wydawniczą i organizować targi książek. Zajmie się też międzynarodowym programem ICORN, w ramach którego miasto zapewni schronienie prześladowanym pisarzom.

Zgłoś uwagę