Biura przyjazne środowisku

Projekt Business Garden Wrocław otrzymał certyfikat LEED Gold


Zgodnie z założeniami LEED, kluczowe rozwiązania w budynkach wrocławskiego parku biznesowego mają stworzyć komfortowe i przyjemne środowisko pracy dla użytkowników oraz zapewnić optymalizację kosztów utrzymania, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnych oddziaływań na środowisko.

Business Garden Wrocław powstaje przy ulicy Legnickiej, w pobliżu stacji PKP Mikołajów. Projekt składa się z ośmiu budynków biurowych, hotelu i centrum konferencyjnego, które wraz z otaczającym ogrodem zostaną zlokalizowane na działce o powierzchni 7 ha. Park biznesowy dostarczy łącznie 100 tys. m2 powierzchni biurowej i usługowej. Zakres pierwszego etapu obejmuje realizację dwóch biurowców i hotelu. Rozpoczęcie inwestycji nastąpi w pierwszym kwartale 2014 roku.

Business Garden Wrocław jest wyróżniającą się koncepcją pod względem zastosowanych pro-ekologicznych i technologicznych rozwiązań. Systemy oszczędzania wody oraz energii, system zarządzania budynkiem oraz starannie dobrane materiały konstrukcyjne spełnią wszystkie wymagania dotyczące zrównoważonego budownictwa oraz zgodności z certyfikacją LEED.

Podstawowe założenia zrównoważonego budownictwa dla projektu Business Garden Wrocław zakładają osiągnięcie wysokiego poziomu efektywności energetycznej. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu urządzeń z czujkami ruchu, detektorami akustycznymi i programatorami czasu. Wykorzystanie zostały tu również materiały regionalne, po części uzyskane z surowców przetworzonych, a także materiałów o niskim współczynniku zawartości organicznych substancji lotnych.

Business Garden będzie także charakteryzować się wysokim udziałem terenów zielonych. Na obszarze kompleksu powstanie wewnętrzny ogród, który stworzą rośliny charakterystyczne dla lokalnych ekosystemów z wyraźną przewagą gatunków roślinności trawiastej odpornych na suszę.

Pokrycie zielenią połaci dachowych, oprócz zwiększenia ilości powierzchni biologicznie czynnej, pozwoli na jednoczesne ograniczenie efektu wyspy cieplnej oraz spowolni odpływ wód deszczowych. Na terenie ogrodu nie planuje się instalacji stałego systemu irygacji. Woda opadowa będzie zbierana w specjalnych zbiornikach i wykorzystywana do podlewania roślin.

Business Garden Wrocław to jeden z trzech parków biznesowych w Polsce realizowanych przez SwedeCenter, należącą do Grupy Inter IKEA, która w przyszłości będzie także zarządzać nowo wybudowanym kompleksem. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na koniec 2015 r.

Katarzyna Kunka

 

Zgłoś uwagę