„Bieguni” Olgi Tokarczuk w finale National Book Award

Książka związanej z Dolnym Śląskiem pisarki trafiła na listę 10 tomów nominowanych do nagrody dla przekładu, którą otrzymuje zarówno żyjący autor, jak i tłumacz. Co ciekawe, fundacja National Book Award na wprowadzenie tej kategorii zdecydowała się dopiero w tym roku, bo dotychczas przyznawano ją w czterech kategoriach – literatura piękna, literatura faktu, poezja i literatura młodzieżowa.

  • olga tokarczuk

    Olga Tokarczuk w Mediatece


Olga Tokarczuk z szansą na amerykańską nagrodę

Na razie „Bieguni” Olgi Tokarczuk w doskonałym angielskim przekładzie Jennifer Croft (za który tłumaczka otrzymała, wspólnie z autorką, już The Man Booker International Prize) są na tzw. długiej liście, 10 tytułów wspólnie z autorami z Argentyny, Iranu, Norwegii, czy Rosji. Krótką listę 5 książek poznamy 10 października, a nazwiska zwycięzców 14 listopada.

Doskonałe recenzje „Biegunów”

W Stanach Zjednoczonych książka Olgi Tokarczuk ukazała się 14 sierpnia tego roku nakładem Riverhead Books/Penguin Random House. Tomem zachwyca się m.in. Annie Proulx, autorka „Tajemnicy Brokeback Mountain”, która pisze o wizjonerskim utworze pisarki, która tworzy na poziomie W. G. Sebalda, a „The Guardian” podkreślał, że w pełnych niepokoju i fanatyzmu czasach nie ma lepsze, nad tę książkę, towarzysza podróży. Z kolei w „The Washignton Post” czytamy, że „Bieguni” to piękne spojrzenie na ludzką tęsknotę za stałością.

Przeczytajcie, o czym mówiła Olga Tokarczuk na spotkaniu we WrocławiuZgłoś uwagę