Białoruskie książki na półkach wrocławskiej biblioteki

Książki w języku białoruskim oraz wiele polskich pozycji, dotyczących historii, tradycji i kultury Białorusi, trafiło właśnie do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego, na Dworcu Głównym.

  • Daria Waszczuk

    fot. Marek Księżarek


To z pewnością dobra wiadomość dla Białorusinów, mieszkających we Wrocławiu oraz osób zainteresowanych ich krajem. Zbiory wrocławskiej biblioteki na Dworcu Głównym wzbogaciły się właśnie o literaturę białoruską.

– Choć książek w tym języku pojawiło się u nas na razie tylko kilka, to znacznie więcej przybyło tych, z których możemy dowiedzieć się dużo o samej Białorusi, jej mieszkańcach, historii, polityce, geografii czy kulturze. Od kilku dni są one już dostępne dla naszych czytelników – mówi Daria Waszczuk, kierownik filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego we Wrocławiu.  – Bardzo chętnie rozszerzylibyśmy te zbiory. Dlatego prosimy wszystkich, którzy posiadają książki w języku białoruskim i chcieliby podzielić się nimi z innymi czytelnikami, o przynoszenie ich do nas – dodaje.

Trudna droga do demokracji

Białoruskie książki trafiły do biblioteki na Dworcu Głównym w ramach projektu Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia. Pochodzą ze zbiorów Kolegium Europy Wschodniej. W latach 2013-2015 wydała je Fundacja za Wolność Naszą i Waszą.

–  Choć mają już kilka lat, ich treść jest wciąż aktualna – mówi Tatiana Ivanow z Fundacji za Wolność Waszą i Naszą. – Pokazują jak trudna jest białoruska droga do demokracji. Chcieliśmy opowiedzieć Polakom jak to się stało, że na Białorusi jest obecnie tak trudna sytuacja. Zwłaszcza, że coraz więcej obywateli tego kraju przyjeżdża do Polski. W ciągu ostatnich trzech miesięcy było ich około 10 tysięcy. Tymczasem jeszcze przed wydarzeniami sierpniowymi, tylu przyjeżdżało tu przez cały rok. Książki, które trafiły do biblioteki mają być sygnałem, że również we Wrocławiu jest mniejszość białoruska, posiadająca swoją kulturę i tradycje, które warto poznać. Chcielibyśmy, aby w bibliotece znalazło się więcej białoruskich książek i z pewnością niedługo to się uda.

 Coraz więcej literatury ukraińskiej

W bibliotece na Dworcu Głównym do dyspozycji czytelników jest również duży dział książek w języku ukraińskim.

– Liczy on już prawie pół tysiąca pozycji, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – twierdzi Daria Waszczuk. – Sami Ukraińcy coraz częściej przynoszą je do nas raz, aby ich rodacy mieli większy wybór. Mam nadzieję, że podobnie będzie z literaturą białoruską.Zgłoś uwagę