wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Masz ogródek? Odbierz bezpłatny kompostownik

W czwartej edycji programu udostępniania kompostowników mieszkańcom jest 385 sztuk do rozdysponowania.

Reklama

Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu rozpoczyna kolejną edycję programu udostępniania mieszkańcom kompostowników. Można dostać bezpłatnie jeden z 385 pojemników.

Aby otrzymać kompostownik, należy zgłosić się do UM z wypełnionym wnioskiem oraz podpisać umowę użyczenia. Decyduje kolejność – kto pierwszy, ten lepszy. O bezpłatne pojemniki mogą starać się mieszkańcy, którzy mają przydomowy ogródek (nie dotyczy działkowców) oraz szkoły czy przedszkola. Pojemniki użyczane są na trzy lata, później przechodzą na własność użytkownika.

Szczegółowe informacje o programie oraz dokumenty można znaleźć TUTAJ.

Wnioski o użyczenie kompostowników można składać w siedzibie Wydziału Środowiska i Rolnictwa, ul. Bogusławskiego 8,10, 50-031 Wrocław, pok 403.

Czym jest kompost?

To nawóz organiczny, powstający głównie z resztek roślinnych. Charakteryzuje się znaczącą zawartością azotu, potasu i przyswajalnych form fosforu. Zatem dzięki odpadom zielonym z naszych przydomowych ogródków możemy zasilać rośliny. Kompost nadaje się jako dodatek do sadzenia roślin (także tych doniczkowych), drzew i krzewów. Nawozem powstałym w ten sposób można również zasilić przydomowy trawnik, rozsypując cienką warstwę kompostu na jego powierzchni.

Jak dochodzi do przekształcenia odpadów w nawóz?

Poprzez biologiczną przemianę, na którą mają wpływ: rodzaj kompostowanego materiału oraz stopień jego rozdrobnienia, dostępność tlenu, wilgotność, temperatura oraz ilość mikroorganizmów biorących czynny udział w kompostowaniu. Aby móc prawidłowo kompostować odpady, można zwrócić się do Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego o udostępnienie kompostownika na 3 lata. Ubiegać się o to mogą mieszkańcy Wrocławia, posiadający przydomowe ogródki (nie dotyczy działkowiczów), oraz placówki oświatowe, położone na terenie miasta. Montaż urządzenia jest bardzo prosty i nie zajmuje więcej niż 20-30 minut. Najlepiej umieszczać kompostownik w zacienionym miejscu, bezpośrednio na płaskim gruncie, tak by nadmiar wilgoci z kompostowanego materiału mógł odpłynąć do gleby, a mikroorganizmy glebowe przeniknąć do kompostu.

Jak zbierać kompost?

Chcąc prawidłowo kompostować odpady zielone, należy pamiętać też o tym, aby materiał umieszczać w kompostowniku warstwami oraz by nie był on zbyt mokry ani nadmiernie wysuszony. W okresie wiosenno-letnim otwieramy zawór dostępu powietrza w klapie, natomiast jesienią i zimą kolisty zawór zamykamy, aby przedłużyć czas kompostowania też o te chłodne miesiące. Co można wrzucać do kompostownika? Różne odpady organiczne, jak chwasty bez nasion, zwiędła skoszona trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, igliwie, kora, trociny, opadłe owoce, kwiaty cięte i doniczkowe, zielone części roślin, niezadrukowana rozdrobniona tektura, a także odpadki kuchenne pochodzenia roślinnego (np. obierki warzyw), popiół drzewny z kominka czy ogniska – ważne jednak, aby był zimny.

Kompostownik to produkt bardzo trwały, jednak po dłuższym czasie użytkowania może ulec zniszczeniu. Wówczas należy rozebrać go na drobne części i wrzucić do pojemnika na odpady plastikowe.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl