5 listopada bezpłatne badania pamięci

Uniwersytet Medyczny wraz z MPK zaprasza 5 listopada na bezpłatne badania pamięci. Skorzystać z nich może każdy mieszkaniec Wrocławia bez rezerwacji i wcześniejszych zapisów. Akcja organizowana jest w ramach kampanii „Razem przed siebie”.

  • Bezpłatne badania pamięci we Wrocławiu w ramach kampanii "Razem przed siebie"

    Bezpłatne badania pamięci we Wrocławiu, źródło: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu


Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraca z badaniami pamięci dla mieszkańców, które organizuje w ramach kampanii „Razem przed siebie”. Specjalny autobus MPK zatrzyma się 5 listopada, w godzinach od 10.00 do 17.00 na parkingu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej. W środku będzie można bezpłatnie przejść badanie przesiewowe.

– Wynik powie nam, czy konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku zaburzeń poznawczych – wyjaśnia prof. Joanna Rymaszewska, kierująca Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Do mobilnego punktu zapraszamy wszystkich wrocławian, bo na chorobę otępienną mogą zachorować nie tylko seniorzy. Jej wczesne wykrycie jest niezwykle istotne – podkreśla.

Przystanek: badanie pamięci

Przystanek: badanie pamięci

Akcje społeczne / Zdrowie
Termin od 5 listopada 2021 do 5 listopada 2021

Miejsce Uniwersytecki Szpital Kliniczny

Zobacz

Bezpłatnie i bez wcześniejszej rejestracji

Aby wziąć udział w badaniu nie trzeba się wcześniej rejestrować. Wystarczy przyjść w określonych godzinach do mobilnego punktu przy USK.  Jak mówią specjaliści, samo badanie nie jest bardzo długie, trwa kilkanaście minut. W tym czasie będzie trzeba wypełnić kilka zadań na papierowym arkuszu.

– Zależy mi na tym, aby w naszych autobusach i tramwajach było miejsce nie tylko dla wrocławian i przyjezdnych pasażerów, ale i na wartości bliskie mieszkańcom Wrocławia: m.in. otwartość i zrozumienie dla drugiego człowieka. Dlatego też chętnie wspieramy działania edukacyjne. Zwłaszcza te związane z ochroną zdrowia w kontekście chorób, o których do tej pory nie mówiono głośno – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław. – Dlatego jesteśmy częścią tej ważnej akcji i zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w badaniu – dodaje.

Czytaj także: Życie z otępieniem to nie wyrok. Jak pomóc chorym i ich rodzinom? [WIDEO]

Webinaria i wystawy

W ramach kampanii „Razem przed siebie” zorganizowany zostanie także cykl webinarów dla pracowników medycznych i społecznych oraz opiekunów osób chorujących na otępienie.

Z kolei, już teraz w szpitalu przy ul. Borowskiej, można oglądać wystawę Katarzyny Klich, artystki u której zdiagnozowano otępienie. 

Wystawa Katarzyny Klich w USK we WrocławiuWystawa Katarzyny Klich w USK we Wrocławiu w ramach kampanii „Razem przed siebie” 

– Wystawę będzie można obejrzeć w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Borowskiej do 17 listopada. Jej celem jest pokazanie pacjentom i pracownikom placówki, że choroba, nawet otępienna, nie musi ograniczać. Udowadnia to właśnie pani, Katarzyna Klich – mówi prof. Joanna Rymaszewska, kierująca Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Kampania „Razem przed siebie”

Kampania „Razem przed siebie” powstała w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE realizowanego w Polsce przez zespół Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Kampanii patronują m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Miejski Wrocławia, a partnerami są MPK Wrocław, Koleje Dolnośląskie oraz DCF.

Szczegółowe informacje na temat kampanii można uzyskać na stronie www.razemprzedsiebie.pl lub na profilach społecznościowych kampanii.Zgłoś uwagę