Trwa mobilny tydzień zdrowia – zbadaj się za darmo w jednym z busów

Od 26 do 29 kwietnia mieszkańcy Wrocławia mają możliwość zrobienia bezpłatnych badań profilaktycznych w jednym z czterech specjalistycznych busów, które jeżdżą po mieście. W czasie akcji można m.in. sprawdzić stan swojego serca, płuc, kości, poziom cukru oraz uzyskać poradę dietetyka, dermokonsultanta i farmaceuty. 

  • ZIKO autobus we wrocławiu

    Jeden z czterech autobusów, w którym można się zbadać w ramach Mobilnego Tygodnia Zdrowia we Wrocławiu. (mat. organizatora)


Badania można wykonać w wybranych lokalizacjach między godziną 9.00-16.00.

Wizyty w osteobusie, kardiobusie, spirobusie oraz autobusie ZIKO umożliwiają pacjentom wykonanie specjalistycznych badań bez konieczności rejestrowania się i długiego oczekiwania na termin wizyty. Ponadto, akcja zwraca uwagę na znaczenie wczesnej diagnostyki, profilaktykę różnego rodzaju schorzeń oraz zachęca do dbania o zdrowie.

  • Osteobus dostępny jest przy ulicy Krakowskiej 1 (27 kwietnia)

W osteobusie wykonywana jest densytometria, polegająca na określeniu gęstości mineralnej kości. Umożliwia to diagnostykę osteoporozy i osteopenii, które rozwijają się stopniowo, bardzo często nie dając wyraźnych objawów. Badanie jest szczególnie wskazane dla osób po 55 roku życia, po złamaniach kości oraz znajdujących się w tzw. grupie ryzyka (występowanie osteoporozy w rodzinie, niedobór hormonów płciowych, witaminy D i wapnia).  

  • Kardiobus, w którym można przeprowadzić analizę wieku serca czeka na pacjentów przy ul. Drobnera 10 (28 kwietnia) i ul. Traugutta 92 (29 kwietnia). 

Profil sercowy zalecany jest szczególnie u osób z podejrzeniem niewydolności mięśnia sercowego i układu krążenia, w przypadku zaostrzeniu choroby wieńcowej i po zawale mięśnia sercowego.Takie badanie pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu.

  • Spirobus stanie przy ulicy Drobnera 10 (28 kwietnia) oraz przy ulicy Traugutta 92 (29 kwietnia)

Można w nim wykonać spirometrię, która służy rozpoznaniu i ocenie zaawansowania zaburzeń czynności płuc. Tego typu badanie powinno być wykonywane co najmniej dwa razy w roku przez palaczy, a także osoby, które często kaszlą, mają duszności czy szybko się męczą.

Inne badania i konsultacje

W trasę wyruszy także specjalny autobus ZIKO, w którym wrocławianie mogą dokonać: pomiaru cukru i ciśnienia, zbadać skórę twarzy i włosów, porozmawiać z dermokonsultantem, farmaceutą, a także uzyskać poradę dietyka z zakresu dietetyki klinicznej i sportowej. Autobus ZIKO przejedzie m.in. ulicami Krakowską, Traugutta, Ustronie, Dubois, Pomorską oraz odwiedzi plac Legionów, Bema, okolice Galerii Dominikańskiej i Ogrodu Botanicznego.

Zapisy

Na badania w busach i autobusie ZIKO odbywają się na miejscu lub pod numerem telefonu 12 687 57 47. Więcej informacji i szczegółowy rozkład jazdy znajdują się na stronie organizatora.

Zgłoś uwagę