Obelisk i skwer ELWRO - dziś odsłonięcie

Zieleniec u zbiegu ulic Ostrowskiego, Grabiszyńskiej i Klecińskiej zostanie nazwany skwerem ELWRO i stanie na nim obelisk z hasłem: „Polskie komputery urodziły się w ELWRO”. Uroczystość odsłonięcie obelisku zaprojektowanego przez dawnych pracowników ELWRO – Mieczysława Piroga i Edwarda Pełecha, oraz nadanie skwerowi imienia, zaplanowano na 17 września o godz. 12.

  • Obelisk stanie pod dawnym tzw. Domem Rotacyjnym dla pracowników ELWRO, fot. google.pl/maps


O upamiętnienie legendarnego wrocławskiego zakładu zabiegali jego byli pracownicy. Na dwumetrowy granitowy obelisk oraz prace adaptacyjne terenu złożyła się ponad setka osób zatrudnionych we Wrocławskich Zakładach Elektronicznych ELWRO. Inicjatorzy przedsięwzięcia postarali się także o wsparcie sponsorów i radnych. Ci ostatni na lipcowym posiedzeniu zgodzili się o nadanie skwerowi na Grabiszynku imienia ELWRO.
Wrocławskie Zakłady Elektroniczne ELWRO powstały w 1959 r., początkowo zatrudniały kilku matematyków z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Powstały tam pierwsze polskie maszyny cyfrowe (nazwane także maszynami matematycznymi, określenia - komputer - jeszcze wówczas nie używano). Najbardziej znanymi urządzeniami powstałymi w ELWRO była seria maszyn cyfrowych ODRA, z których pierwsze powstały na początku lat 60. Po ponad dekadzie doświadczeń, powstał ODRA 1305, który był już produkowany seryjnie. Urządzenie uchodzi za najbardziej zaawansowaną technologicznie maszynę cyfrową na wschód od Łaby.
We wrocławskim zakładzie produkowano także komputery RIAD i urządzenia elektroniczne innego typu, m.in. wykorzystywane przez wojsko.
„Historyczne znaczenie dla Wrocławia, a także niepodważalny, znaczący wkład w rozwój informatyki w Polsce i w krajach Europy Wschodniej i Środkowej bezsprzecznie zasługują na upamiętnienie” – napisali w apelu do pracowników liderzy inicjatywy.

W 1993 r. ELWRO zostały sprywatyzowane i szybko przejęte przez koncern SIEMENS. Jednak niemiecka firma dążyła do wygaszenia wrocławskiego zakładu. Ostatnie komputery ODRA zostały wyłączone w 2010 r

Zgłoś uwagę