Będą dodatkowe miliony euro z UE na nowe tramwaje?

W ramach unijnego projektu FEnIKS na lata 2021-2027 samorządy i przewoźnicy miejscy mogą ubiegać się o dodatkowe 402,5 mln euro na nowe tramwaje lub wagony metra. Wrocławskie MPK walczy o dofinansowanie.

  • Wizualizacja tramwaju Moderus Gamma

    Wizualizacja tramwaju Moderus Gamma


FEnIKS, czyli „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (2021-2027)” będzie prawdopodobnie jedynym programem współfinansującym zakup taboru szynowego dla polskich miast w latach 2021-2027. Obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi konsultacje na temat jego projektu. Wysokość dofinansowania może wynieść nawet do 85 proc.

Szacuje się, że do rozdania będzie 402,5 mln euro, co jak wyliczło MPK Wrocław, starczy na zakup 270 nowych tramwajów dla miast w całym kraju. 

Czytaj więcej: 21 dodatkowych tramwajów MODERUS GAMMA dla Wrocławia

– Potrzeby polskich miast w zakresie wymiany taboru tramwajowego znacząco przekraczają tę kwotę. Wielu przewoźników, podobnie jak my, posiada w swoich zajezdniach wagony starszego typu. Jedyna szansa na szybkie pożegnanie się z nimi, a co za tym idzie zachęcenie do korzystania z komunikacji miejskiej, to unijne dofinansowanie – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Dlatego MPK we Wrocławiu złożyło wniosek, w ramach prowadzonych przez ministerstwo konsultacji, o zwiększenie tej kwoty do 2 mld euro lub co najmniej do wartości dofinansowania, jakie przypada na zakup nowych autobusów dla miast w ramach Krajowego Programu Odbudowy (KPO).

– Kwota 1,1 mld euro z KPO to prawie trzykrotnie więcej niż dofinansowanie na tabor szynowy w ramach programu FEnIKS. Pamiętajmy, że zakup tramwaju to znacznie większy koszt niż zakup autobusu, więc kwota dofinansowania na ten rodzaj transportu powinna być znacząco wyższa – dodaje Balawejder.

MPK Wrocław w ostatnim czasie kupiło 46 niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów Moderus Gamma oraz prowadzi remonty 42 składów Protram 205 WrAs i Skoda16T. W planach jest również zakup kolejnych tramwajów, które wymienią najstarsze Konstale 105.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej powinno odpowiedzieć na pismo MPK do września. Zgłoś uwagę