wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wizyta wicepremiera Bawarii i rozmowy o współpracy z Wrocławiem

7 czerwca br. we Wrocławiu gości Hubert Aiwanger – wicepremier i minister gospodarki Wolnego Kraju Bawarii. Wraz z towarzyszącą mu delegacją, w której są m.in. niemieccy przedsiębiorcy, rozmawia z wrocławskimi władzami o współpracy między Bawarią a Wrocławiem i aglomeracją wrocławską w zakresie m.in. rynku pracy, kadry, polityki klastrowej, Smart City, walorów inwestycyjnych i innowacyjnych dolnośląskiej stolicy, a także potencjału turystycznego obu stron.

Reklama

– Zauważyliśmy, że Wrocław jest pięknym i prężnie rozwijającym się miastem, dlatego za cel naszej wizyty obraliśmy pogłębienie kontaktów między nim i Bawarią – mówi Hubert Aiwanger, wicepremier i minister gospodarki Wolnego Kraju Bawarii. – Chcielibyśmy nawzajem promować turystykę, czyli Bawarię we Wrocławiu, a Wrocław u nas. Ważnym dla nas obszarem porozumienia jest także obszar startupów, głównie w branży IT.

Bawarski minister wyraża się z uznaniem m.in. o tempie, w jakim rozwija się dolnośląska stolica. 

– Widzieliśmy, że udało się we Wrocławiu prawie pokonać bezrobocie i oczywiście kibicujemy całemu Dolnemu Śląskowi w jego gospodarczym rozwoju. To bardzo istotne, ponieważ dwa współpracujące ze sobą kraje, które bardzo dobrze się rozwijają, mają lepszą przestrzeń do tego, by się wzajemnie wspierać. Tego właśnie życzyliibyśmy sobie w kontaktach Bawarii z Wrocławiem. 

– Wizyta premiera landu, który jest jednym z najsilniejszych regionów w Europie, to na pewno okazja do tego, byśmy mogli czerpać z dobrych praktyk i rozwiązań – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. – Bawaria na swojej długiej powojennej ścieżce popełniła wiele błędów, ale podjęła również wiele dobrych decyzji. I właśnie tych decyzji szukamy – zarówno w obszarze transportu, jak i ekologii, w obszarze gospodarki odpadami, ale i rozwoju IT. Podobnie jeśli chodzi o przemysł i usługi. Chcę też podkreślić, że uczymy się od partnera bardzo mocno umocowanego gospodarczo – Bawarii, której produkt krajowy brutto jest większy niż PKB całej Polski.

– Łączy nas wiele punktów wspólnych, które pozwalają na wzajemną wymianę  doświadczeń – tak na płaszczyźnie akademickiej, jak biznesowej czy kulturalnej i sportowej. W tej ostatniej, co prawda, mamy najwięcej do zrobienia, ale do pozostałych Wrocław podchodzi bez kompleksów – ocenia Jakub Zawada. 

Najszybszych i najłatwiejszych do przeprowadzenia wspólnych działań z bawarskim partnerem strona wrocławska upatruje w wymianie turystycznej. Sprzyja temu choćby dobre skomunikowanie lotnicze Wrocławia np. z Monachium czy Norymbergą, a także dotychczasowe relacje Wrocławia z Dreznem i Krainą Łaby, skąd bierze się największy udział turystyki niemieckiej w naszym mieście i odwrotnie – największa frekwencja turystów z Polski i Wrocławia jest notowana w tamtej części Niemiec.

– Chcemy ten wzorzec przenieść również na Bawarię – podkreśla wiceprezydent Mazur.

W spotkaniu z gośćmi z Bawarii ze strony Wrocławia, oprócz wiceprezydenta Jakuba Mazura, odpowiedzialnego w magistracie za strategię i rozwój miasta, udział biorą Ewa Kaucz – prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Tomasz Janoś – dyrektor Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi, Radosław Michalski ­– dyrektor Biura Promocji Miasta i Turystyki, Robert Bednarski – dyrektor Biura Smart City i Zarządzania Projektami oraz Jan Wais – dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl