„Batory trans” – premiera i sylwester z Pantomimą

Na nietypowe świętowanie swojego jubileuszu zaprasza Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Stary rok pożegna 31 grudnia premierą „Batory trans” na Scenie na Świebodzkim w reżyserii Martyny Majewskiej.


W ostatnią noc 2015 roku Pantomima proponuje rejs „Batorym” – pierwszym polskim transatlantykiem. Premiera na Scenie na Świebodzkim 31 grudnia o godz. 18.00.

„Batory trans” to przedstawienie inspirowane losami pasażerów statku „Batory”, opisanymi w książce Bożeny Aksamit „Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku”, który w okresie międzywojnia kursował liniami GAL-u (Gdynia – Ameryka Linie Żeglugowe). W ostatni rejs wyruszył 27 lat temu.

„Batory trans” będzie debiutanckim spektaklem Martyny Majewskiej, zwyciężczyni Konkursu na Debiut Reżyserski w Pantomimie. Martyna Majewska jest absolwentką kulturoznawstwa UWr i dyplomantką reżyserii lalkowej PWST we Wrocławiu, studiowała też reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji UŚ. Jest autorką kilkunastu spektakli oraz warsztatowych projektów teatralnych i filmowych. Jej ulubione środki wyrazu to kicz i nieodpowiedzialnie użyta groteska.

„Batory trans” opowiada o wyobrażeniach – o tym, jak wyobrażamy sobie to, co byłoby i kim my bylibyśmy gdzieś indziej; o emigracji; o potrzebie zmiany, o ucieczce, o tęsknocie, o konieczności. Punktem wyjścia będzie zamknięta przestrzeń pokładu statku, poza nawiasem czasu i miejsca, jakby dryfująca gdzieś na oceanie poczekalnia do zrealizowania marzeń. Bohaterowie będą musieli zmierzyć się ze swoimi wyobrażeniami, oczekiwaniami, nadzieją związaną z emigracją.

MS „Batory” był nazywany „Lucky Ship”, do końca swych dni przewoził pasażerów bezpiecznie i nie zmógł go żaden sztorm. „Każdy mój kurs przecięty jest siecią nici magicznych, które mnie zawsze ostrzegają przed niebezpieczeństwem” – mawiał najsłynniejszy z kapitanów statku, Eustazy Borkowski. Ponoć zawdzięczał to dużej ilości szampana wzniesionego w toaście ku chwale Matki Boskiej Gwiazdy Morza.

Pula biletów na sylwestrowe przedstawienie jest ograniczona. Bilety w cenie 50 zł mogą można rezerwować telefonicznie 71/337 21 03. Kolejne spektakle: 2 i 3 stycznia 2016, o godz. 19.00 na Scenie na Świebodzkim. Widownia na przedstawieniu „Batory trans” jest nienumerowana.

W spektaklu według scenariusza i w reżyserii Martyny Majewskiej wystąpią Bela Gelbard – Agnieszka Charkot, Gwiazda Estrady – Izabela Cześniewicz, Shirin Naemi – Paula Krawczyk-Ivanov, Kapitan Borkowski – Mateusz Kowalski, Iwan Pyłypiw – Krzysztof Szczepańczyk, Samobójca – Anatoliy Ivanov, Kapelan Józef Szarkowski – Piotr Sabat.

Autorem scenografii i kostiumów jest Anna Haudek, muzyki Dawid Majewski we współpracy z Ju Ghan, reżyseria świateł Jakub Lech, choreografia Anatoliy Ivanov.

Zgłoś uwagę