wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Europejska Stolica Kultury
  4. Projekty ESK
  5. BASK - otwarta pracownia kultury baskijskiej

We Wrocławiu odbędzie się pierwsza edycja projektu „BASK”, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych, ilustratorskich, projektowania ubioru i językowych. Wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy filmowe oraz koncerty. Celem projektu jest przybliżenie kultury baskijskiej, ale także próba interpretacji zjawisk z nią związanych. 

Reklama

BASK - otwarta pracownia kultury baskijskiej

W dniach 20-23 VI rewitalizowane podwórko przy ulicy Ruskiej 46 we Wrocławiu stanie się otwartą pracownią dla warsztatów prowadzonych przez artystów, projektantów i językoznawców. Efektem wspólnych działań prowadzących i uczestników będzie nie tylko przybliżenie kultury baskijskiej, ale także próba interpretacji zjawisk z nią związanych. 

Trudność zgłębienia historii Basków, rozszyfrowania ich pochodzenia i charakteru wytwarza niezwykłą przyjemność w snuciu domysłów, opowieści niepewnych i alternatywnych przebiegów zdarzeń.  Sprzecznościami i tajemnicami tego narodu zainspirowany jest projekt „BASK” realizowany przez działania artystyczne we wrocławskich przestrzeniach publicznych. Dzielenie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury przez Wrocław i Donostię San Sebastian w 2016 roku to idealna okazja, by podjąć próbę częściowego rozwikłania niedopowiedzianej historii obydwu tych miast.Podczas pierwszej edycji projektu „BASK” uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych, ilustratorskich, projektowania ubioru i językowych. Dodatkowo w przestrzeni podwórka powstanie tworzona na oczach publiczności, instalacja artystyczna autorstwa Grzegorza Łoznikowa. Przez wszystkie dni Wrocławian zapraszamy na pokazy filmów Ivana Zuluety, a także do klubu festiwalowego na inspirowane baskijską muzyką imprezy.

 

Dzięki uczestnikom warsztatów projektowania mebli, które odbyły się w dniach 3-6 czerwca 2013 r., odwiedzający podwórko, będą mogli się zrelaksować i przez cały dzień obcować z tajemniczym światem Basków. W dniach 17-19.06 będzie można obserwować budowę scenografii projektu.

 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji na www.facebook/bask2016

 

PROGRAM WYDARZEŃ

BASKroły- warsztaty ilustratorskie

Bartek Arobal Kociemba przeprowadzi uczestników przez proces kreatywny- od inspiracji po stworzenie gotowych rysunków. Arobal pokaże, jak wykorzystywać swój dotychczasowy warsztat, pomysły, zdradzi jakie wyzwania stoją przed ilustratorem i w oparciu o swoje doświadczenie podpowie, jak sobie z nimi radzić. Pod jego okiem powstawać będą ilustracje do baskijskich bajek autorstwa Patxi Zubizarreta. Jednocześnie pisarz spotka się z uczestnikami i wprowadzi ich w świat swoich historii. Dzięki obcowaniu zarówno z autorem tekstów jak i doświadczonym ilustratorem, warsztaty te staną się wyjątkową okazją do uczestniczenia w całej drodze powstawania książki.

Warsztaty poprowadzą:

Bartek 'Arobal' Kociemba- polski rysownik, ilustrator. Jego prace publikowano w magazynach: A4, Architektura, Bluszcz, Crushfanzine (NY, USA), DIK Fagazine, Exklusiv, Glamour, Hiro Free, Lube (Hiszpania), Kmag, Max magazine, Pani, Podróże, The Cut by Levi's, The End Magazine (Włochy), WAW, Wprost. Plakacista w Teatrze Dramatycznym, autor ilustracji do książek Krystiana Lupy i Marcina Szczygielskiego. Twórca oprawy graficznej płyt: Fisza i Emade "Heavi Metal" oraz Moniki Brodki "Granda". Studiował Politologię i Filozofię, tłumaczy dharmę w szkole Szambali, w której jest też instruktorem medytacji.

http://blebazgroly.blog.pl/Patxi Zubizarreta- baskijski pisarz,  autor literatury dziecięcej, promotor języka baskijskiego na świecie. W ramach projektu BASK stworzone zostaną ilustracje do polskich tłumaczeń jego opowiadań.

 

EUSKAL NAIZ- warsztaty językowe

Bask (Euskaldun) to, w odróżnieniu od innych narodowości, nie osoba, która zamieszkuje dany kraj, a „posiada” (w domyśle „posługuje się”) język baskijski. Znaczyłoby to, że nawet człowiek, nieurodzony w ich kraju, może nazywać się Baskiem, pod warunkiem, że nauczy się ich języka... Jego pochodzenie jest niejasne. Do tej pory nie ustalono przynależności genetycznej, jednak wszystkie przesłanki świadczą, ze nie wywodzi się on z rodziny języków indoeuropejskich.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w grze językowej, która polegać będzie na poznaniu i próbie przyswojenia zwrotów w języku baskijskim, analizie słów i poszukiwaniu ich pochodzenia. To, co nieokreślone i nieznane, pozwoli ukazać się uczestnikom jako logiczne i oswojone.

Warsztaty poprowadzi:

Amaia Donés Mendia-  baskijka, która przeniosła się do Poznania, aby uczyć języka baskijskiego i przybliżać świat Basków studentom Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Silnie zaangażowana w promocję baskijskiej kultury w Polsce, co roku organizuje poznańskie Dni Baskijskie.

GASTRO BASK- warsztaty kulinarne

Tajemnice pochodzenia Basków, ich języka i kultury to kwestie skomplikowane, jednak kuchnia to esencja prostoty, lokalności i umiłowania Euskadi. Poszanowanie tradycji połączone z otwartością i świadomym poszukiwaniem zaowocowało „nową kuchnią baskijską”. W samym San Sebastian znajdują się cztery restauracje z 3 gwiazdkami Michelin. Pintxos - baskijski tapas - spożywany zazwyczaj w ruchu - od knajpy do knajpy, to świetny sposób na eksplorację tamtejszej kuchni. My zapraszamy na podróż przez smaki Basków - od potrawy do potrawy.

Warsztaty poprowadzą:

Michał Wacław i Łukasz Wasyliszyn (jedzeniadorzeczy.pl)- dwaj gotujący mężczyźni – czyli kulinarze. Uzależnieni od spontanicznych akcji kulinarnych i spotkań z ludźmi. Pionierzy wrocławskiego Restaurant Day. Na swoim blogu starannie selekcjonują treści, cały czas eksplorując nowe obszary. Kuchnia to nie tylko przepisy, ale także poszukiwanie smaków, historia, design i przede wszystkim ludzie. Wyznają zasadę – zero kompromisów w kuchni – a więc nie uznają półśrodków i podróbek. Badają historię, szczególnie naszego niesamowitego miasta Wrocławia, ale i odkrywają nowe obszary oraz eksperymentują ze smakami, fakturami i ich połączeniami.

http://jedzeniadorzeczy.pl/

 

KINO BASK

Scena filmowa skupi się na zaprezentowaniu twórczości Ivana Zuluety. Ten baskijski reżyser i artysta plastyczny, którego filmy porównywane są do dzieł Pedra Almodovara i Davida Lyncha, w Polsce jest właściwie nieznany. Pracujący głównie w czasie zmian obyczajowych lat 60. i 70., portretuje współczesnych mu ludzi z dozą ironii i poczuciem humoru. Jego znakiem rozpoznawczym stał się specyficzny gatunek kina pop z elementami mrocznej psychodelii. Bez wątpienia twórczość Zuluety wpłynęła na baskijskie kino undergroundowe, osadzone mocno poza granicami mainstreamu. Jego filmy stały się punktem wyjścia do poszukiwań dla wielu niezależnych autorów współczesnych. Wrocław, który zyskał statut miasta filmowego, otwartego na kino awangardowe, poszukujące, jest odpowiednim miejscem na premierę twórczości jednego z najbardziej niebanalnych reżyserów XX wieku. Wydarzeniem specjalnym sekcji kinowej będzie kolaż filmów krótkometrażowych, do których muzykę specjalnie przygotuje i odtworzy na żywo duet Pleq i Tomasz Mreńca.

Artyści zmierzą się z niejasną, często afabularną treścią dzieł Baska. Ambientowe, nierzadko mroczne melodie Pleqa, zostaną przeplecione dźwiękami skrzypiec Mreńcy, wprowadzając widza w oniryczne i senne serie obrazów. To właśnie muzyka stanie się pomocą w odczytaniu filmów Zuluety, budując specyficzny nastrój i tępo opowiadania.

Kto wystąpi?

Bartosz Dziadosz (Pleq)- muzyk reprezentujący eksperymentalny nurt w muzyce elektronicznej, który w swoich kompozytach łączy elementy muzyki laptopowej, drone, downtempo oraz abstrakcyjny glitch i modern classical. Jego nagrania wydały wytwórnie holenderskie, kanadyjskie, belgijskie, niemieckie, francuskie oraz brytyjskie. Pleq współpracuje z wielowa zagranicznymi artystami m.in. Jordan Sauer, Hiroki Sasajima, Pjusk, Takahiro Yorifuji, Harry Towell, Philippe Lamy, Mikel Lauki. Od 2012 r. prowadzi własny ambientowo- eksperymentalny label, którego jest kuratorem - Moskiewski Dronarivm, a w 2013 został kuratorem raczkującego techno/deep house labelu Warehouse Decay Recordingshttp://www.discogs.com/artist/Pleqhttp://soundcloud.com/bartoszdziadoszhttp://pleq.bandcamp.com/Tomasz Mreńca- projektant, ukończył wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Gra na skrzypcach elektrycznych własnego projektu często stosując przy tym różne procesory efektów , co zwiększa paletę jego brzmień. Jest muzykiem plastycznym, odnajduje się w różnej stylistyce , od muzyki współczesnej przez jazzową, po eksperymentalną. Tworzył muzykę do pokazów mody, występował w klubach u boku Noviki, komponował muzykę do spektakli teatralnych. 2 lata temu, gdy mieszkał w Warszawie poznał Bartosza Dziadosza, z którym nawiązał współpracę.Tomasz Mreńca o Bartoszu Dziadoszu:

"Bardzo cenię sobie twórczość Bartosza. Cieszę się, że razem działamy. Może to kwestia podobnej wrażliwości. Myślę, że trafiliśmy na siebie w dobrym momencie, dopełniamy się muzycznie. Tworzymy również wspólnie z muzykami z całego świata np projekt "The Frozen Vaults", z którego jesteśmy bardzo dumni i będzie wydany niebawem. Zawsze też służę mu dźwiękami skrzypiec, jeżeli potrzebuje ich do swoich kompozycji. Niedawno jego utwór znalazł się na kompilacji razem z takimi gigantami Modern Classic jak między innymi Max Richter, Nils Frahm czy Olafur Arnalds. Tworzyliśmy też muzykę do spektaklu "Z Piasku" we Wrocławskim Teatrze Lalek.

WARSZATY PROJEKTOWANIA UBIORU

Kontekst historyczny:

W 1968 roku Txabi Etxebariette - ówczesny przywódca ETA zabił człowieka, a w kilka godzin od zamachu został zastrzelony przez policjantów. W tym samym roku Cristóbal Balenciaga zamyka swój dom mody w Paryżu, do którego wyjechał 30 lat wcześniej z powodu Wojny Domowej w Hiszpanii. Ma 74 lata i postanawia zakończyć karierę. Ich drogi być może nigdy się nie skrzyżowały…

Warsztaty:Warsztaty projektowania ubioru, prowadzone przez Grzegorza Matląga (Maldoror), będą próbą opowiedzenia alternatywnej historii o, właściwie nieistniejącej, współpracy Balenciagi i ETA. Zamysł projektu opierać się będzie na współpracy domów mody z firmami, instytucjami oraz osobami prywatnymi. Efektem działań staną się pełne stylizacje, których inspiracji dostarczą dokonania Cristóbala Balenciagi, estetyka grupy ETA oraz ludowe stroje Basków. Uczestnicy warsztatów stworzą stroje i dodatki, składające się z materiałów nowych i używanych, także nietypowych dla mody. Niecodzienne połączenia wprowadzą działania w obszary recyclingu, kostiumografii oraz nieoczywistego spojrzenia na projektowanie.

Idea: Grzegorz Matląg (Maldoror)

 

Warsztaty poprowadzą:

Grzegorz Matląg (Maldoror)- projektant i założyciel marki Maldoror oraz nauczyciel na kierunku Fashion Design w School of Form. Od ponad 5 lat czynnie bierze udział w tworzeniu polskiej mody. Znany z awangardowych pokazów i prezentacji. Poza projektowaniem własnych kolekcji, tworzy stroje do spektakli tanecznych, teledysków czy TV.

http://www.maldoror.pl/

Róża Matyja (Róża Rozpruwacz)- założycielka pierwszej wrocławskiej kawiarni krawieckiej, projektantka, aktywistka, która swoją działalnością zmienia modowy świat wrocławskiego Nadodrza.

https://www.facebook.com/RozaRozpruwacz/info

 

SCENA MUZYCZNA/ NIEPOKORNA NATURA

Do tworzenia sceny muzycznej podczas wydarzenia BASK zaprosiliśmy dj/artystów rodzimych, artystów poszukujących, niepokornych i ciekawych nowych brzmień.

Tym razem inspiracją dla nich  będzie kultura Basków, ich temperament połączony z wrocławską fantazją.

HARMONOGRAM:

20.06.2013 (czwartek)

17.00- 22.00 BASKroły- warsztaty ilustartorskie

20.00- 22.00 Pitu Muchachos- scena muzyczna

22.00-  pokaz filmu Arrebato reż. Ivan Zulueta // 105 min

 

21.06.2013 (piątek)

12.00- 20.00 Balenciaga for ETA- warsztaty projektowania ubioru

12.00-20.00 Euskal Naiz- warsztaty językowe

12.00- 22.00 BASKroły- warsztaty ilustratorskie

22.00- pokaz filmu  Un, dos, tres al escondite ingles reż. Ivan Zulueta, Jose Luis Borau // 90min

00.00- Porcelain Head & hlsb "Euskal Techno Bizi" Live Act- scena muzyczna

 

22.06.2013 (sobota)

10-22.00- Balenciaga for ETA- warsztaty projektowania ubioru

11.00-13.00- Euskal Naiz- warsztaty językowe

12.00-22.00- BASKroły- warsztaty ilustratorskie

22.00- Ivan Zulueta's Music Show // Bartosz Dziadosz,Tomasz Mereńca live// 50min

00.00- Bontone& Joteff- scena muzyczna

 

23.06.2013 (niedziela)

10.00-16.00- Balenciaga for ETA

13.00- 17.00- Gastro Bask

22.00-  Arrebatados recordando a Ivan Zulueta reż. Pedro Gonzalez Bermudez // 60min

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl