wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Badania dotyczące nowotworów głowy i szyi: Zgłoś się do specjalisty

Przeciągająca się chrypka, ból gardła, niegojące się owrzodzenie, powtarzające się krwawienie z nosa – jeśli takie dolegliwości utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, należy zgłosić się do laryngologa. Okazją na spotkanie ze specjalistą jest Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Reklama

Nowotwory głowy i szyi są na szóstym miejscu pod względem występowania nowotworem złośliwym w Polsce. W 2014 roku dotknęły one ponad 12 tysięcy osób, a sześć tysięcy Polaków z ich powodu zmarło. W ostatnich latach specjaliści obserwują stały wzrost liczby zachorowań na nowotwory głowy i szyi, również wśród młodszej grupy pacjentów, poniżej 40. roku życia. Może to mieć związek z wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego), który prowadzi do rozwoju raka.

W środę, 18 września w szpitalu uniwersyteckim przy ul. Borowskiej 213 można wziąć udział w konsultacjach z udziałem specjalistów. W kampanii „Zrozumieć Nowotwory głowy i szyi” biorą także udział lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii przy pl. Hirszfelda we Wrocławiu.

Niepokojąca chrypka i pieczenie języka

- Nowotwory głowy i szyi ze względu na swoją lokalizację  i bardzo agresywny przebieg, w sposób błyskawiczny zmienia nasze życie. W Polsce naszym kraju obserwuje się szczególną dynamikę wzrostu nowych zachorowań, która na przestrzeni dwóch dekad wyniosła ok. 18 procent – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę to:

  • utrzymująca się chrypka,
  • ból gardła,
  • pieczenie języka,
  • niegojące się owrzodzenie,
  • białe i (lub) czerwone plamy w jamie ustnej,
  • ból/trudności w przełykaniu,
  • guzek na szyi,
  • zatkany z jednej strony nos/krwawienie z nosa.

Jeśli utrzymują się one dłużej niż trzy tygodnie, to należy zwrócić się o pomoc do lekarza. W ramach kampanii „Zrozumieć nowotwory głowy i szyi” prowadzone są bezpłatne badania. We Wrocławiu konsultacje zaplanowano na 18 września

  • Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK, ul. Borowska 213, godz. 9-12 (wymagana rejestracja osobista);
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii, pl. Hirszfelda, rejestracja telefoniczna: 660 456 036, 71 368 95 65

Więcej informacji o kampanii „Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi” można znaleźć na stronie www.makesensecampaign.eu/pl, a listę placówek biorących udział w Europejskim Tygodniu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi na stronie www.oppngis.pl.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl