Badaczka literatury jidysz laureatką nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej

Tłumaczka i badaczka literatury jidysz, wykładowczyni Katedry Judaistyki UWr - dr hab. Joanna Lisek, została tegoroczną laureatką nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej przyznawanej przez Żydowski Instytut Naukowy YIVO w Nowym Jorku.

  • Dr hab. Joanna Lisek, fot. FBK/fb

    Dr hab. Joanna Lisek, fot. FBK/fb


Wrocławianka specjalizuje się w badaniach poezji żydowskiej, udziału kobiet w kulturze jidysz. Jest autorką m.in. „Jung Wilne – żydowska grupa artystyczna”, oraz redaktorką tomów: „Nieme dusze? Kobiety w kulturze jidysz” oraz antologii poetek jidysz „Moja dzika koza". Jest autorką przekładów utworów wielu autorów piszących w jidysz.

Nagroda została przyznana wrocławiance za pracę badawczą i redakcyjną.

Nagroda przyznawana przez nowojorski Żydowski Instytut Naukowy YIVO została ustanowiona w 1992 roku przez Jana Karskiego. Karski był jednym z kurierów polskiego państwa podziemnego na Zachód. Władzom zachodnich mocarstw przedstawiał drobiazgowe raporty na temat eksterminacji polskich Żydów przez hitlerowców, które jednak zostały uznane za nieprawdopodobne.

Po wojnie zamieszkał w USA, był wykładowcą akademickim. Nagroda została ustanowiona także dla uczczenia jego żony – tancerki i choreografki Poli Nireńskiej.

Dotąd wśród laureatów nagrody byli: prof. Barbara Enkelking, badaczka wojennych losów Żydów, prof. Marcin Wodziński, badacz kultury chasydzkiej oraz poeta i krytyk literacki Piotr Matywiecki.

Fot. FBK/fbZgłoś uwagę