Aniołowie biznesu docenili wrocławskich naukowców

Poznaj zwycięzcę IV edycji konkursu Zacznij.biz


4 marca w Centrum Nauki Kopernik odbyła się uroczysta Gala Finałowa konkursu Zacznij.biz, zorganizowanego przez Konfederację Lewiatan i Lewiatan Business Angels. Zwycięzcą został AGROBAZALT - projekt naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

Celem zwycięskiego projektu jest wprowadzenie na rynek nowego środka ekologicznego poprawiającego właściwości gleby i stymulującego wzrost roślin - AGROBAZALTU. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej, opatentowanej metody granulacji mączki bazaltowej - odpadu powstającego przy eksploatacji bazaltu. Wypełni to niszę rynkową w produkcji granulowanych nawozów ekologicznych. AGROBAZALT znajdzie zastosowanie w rolnictwie ekologicznym, sadownictwie, amatorskiej uprawie warzyw, owoców i kwiatów oraz w winnicach.

Produkcja granulatu wyeliminuje ponadto konieczność gromadzenia i składowania odpadów pogórniczych. Co bardzo istotne, produkt jest całkowicie nieszkodliwy dla środowiska. Pomysłodawcy zakładają, że projekt zacznie przynosić zyski już po dwóch latach działalności. By zrealizować ten cel poszukują wsparcia kapitałowego w wysokości 1,6 mln złotych.

- Cały zespół składa się z pracowników naszej uczelni – mówi Monika Derkowska-Sitarz, pomysłodawca, adiunkt w Instytucie Górnictwa Politechniki Wrocławskiej. - Wykształcenie związane ze studiami górniczymi i geologicznymi oraz doświadczenie uzyskane w pracy zawodowej pozwoliły nam na zdobycie wiedzy o rynku górnictwa skalnego w Polsce i na świecie, cechach skał i możliwości ich wykorzystania.

Konkurs rozpoczął się we wrześniu 2013 r. Był skierowany przede wszystkim do początkujących i doświadczonych przedsiębiorców z sektora High Tech i branży internetowej oraz przedstawicieli uczelni technicznych poszukujących wsparcia w przekształceniu swoich badań naukowych w przedsięwzięcia biznesowe.

Do konkursu zgłoszone zostały 104 projekty. W kolejnych etapach uczestnicy otrzymali od ekspertów Lewiatan Business Angels pakiet wiedzy dotyczący aspektów merytorycznych związanych z biznesowym przygotowaniem pomysłów oraz szkolili umiejętności skutecznej prezentacji przed inwestorami. Do ostatniego etapu konkursu – prezentacji podczas Gali Finałowej – Jury wybrało już tylko trzech finalistów: AGROBAZALT, LabToolBox (oprogramowanie do zarządzania laboratorium naukowym) i UBLIKO (platforma dopasowująca aplikacje do różnych urządzeń mobilnych).

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem: Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Patentowego RP. Partnerami konkursu były: Politechnika Gdańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii IZTECH, Forum Młodych Lewiatan, Inkubator Przedsiębiorczości Lublin, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Groupon Polska, IAB Polska, AIP Business Link, Tomorrow Consulting, BIG InfoMonitor oraz Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA.

Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Katarzyna Kunka

Zgłoś uwagę