Finał akcji Aniołkowe Granie

Aniołkowe Granie to zapoczątkowany przed czternastoma laty we Wrocławiu ogólnopolski projekt edukacyjny, którego celem jest promowanie idei rodzicielstwa zastępczego. Tegoroczny finał akcji odbył się aż w 24 miastach w Polsce. We Wrocławiu podsumowaniem był charytatywny koncert w Teatrze Lalek.


Koncert dla dzieci z rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i pogotowia opiekuńczego odbył się w poniedziałek, 29 stycznia we Wrocławskim Teatrze Lalek przy pl. Teatralnym 4. Wystąpiły na nim przedszkolaki i dzieci z wrocławskich domów kultury.

– Forma koncertu jest opracowana w taki sposób, by przez zabawę dzieci uwrażliwiały się na losy rówieśników, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w rodzinnych domach dziecka, czy w pogotowiu rodzinnym – podkreśla Jolanta Hejda, dyrektor Przedszkola nr 31 we Wrocławiu.

Zwieńczenie całorocznej akcji

– W większości placówek edukacyjnych we Wrocławiu kształcimy dzieci objęte pieczą zastępczą. Przez Aniołkowe Granie chcemy podkreślić, że są to normalne dzieciaki, których sytuacja życiowa spowodowała, że niektóre z nich znalazły się w trochę innym środowisku, niż najbliższa rodzina – mówi Sylwester Pajęcki, dyrektor Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania, które od wielu lat jest partnerem akcji.

Podczas koncertu darczyńcy przekazali symboliczne paczki, a w ramach podziękowań dostali okolicznościowe aniołki. – Koncert jest z jednej strony atrakcyjną formą propagowania idei pieczy zastępczej, a z drugiej uhonorowaniem osób, które na co dzień się tym zajmują – dodaje Jolanta Hejda.

Koncert wieńczący prowadzoną przez cały rok akcję zorganizowany został przez Przedszkole nr 31 im. J. Porazińskiej, Przedszkole nr 56 „Niezapominajka” oraz Wrocławskie Centrum Opieki i Wychowania. Patronat nad wydarzeniem sprawowali Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Aniołkowe Granie jak Światełko do nieba - w całej Polsce

– Czternaście lat temu postanowiłyśmy połączyć ideę rodzicielstwa zastępczego i wrocławskiej edukacji, tak by te działania były wspólne i dedykowane dzieciom znajdującym się w pieczy zastępczej. Z roku na rok przybywa nam partnerów i odbiorców oraz chętnych do występu czy przygotowywania paczek dla dzieci – informuje Katarzyna Głowik-Jamróz, dyrektor Przedszkola nr 56 „Niezapominajka”.

W stworzony przed kilkunastoma laty we Wrocławiu projekt włączyły się w tym roku placówki z aż dwudziestu czterech polskich miast, w tym m.in. z Warszawy, Łodzi, Poznania, Szczecina, Zielonej Góry, czy Wejherowa. – Idea jest taka, żeby w styczniu w całej Polsce odbywały się koncerty finałowe z udziałem dzieci z przedszkoli, szkół i tych, które są w pieczy zastępczej – dodaje Katarzyna Głowik-Jamróz.

Marzenie organizatorów o tym, by Aniołkowe Granie odbywało się jednocześnie w wielu miastach Polski, jak Światełko do nieba, zaczyna się spełniać – już w ubiegłym roku w projekt włączyły się placówki z 7 polskich miast.

Więcej o projekcie Aniołkowe Granie znajdziecie tutaj.

Zgłoś uwagę