Angelus 2016

Po raz jedenasty jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus wybrało siedem finałowych książek, które będą walczyć o wyróżnienie. Zwycięzcę poznamy 15 października podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol.


Na naszej stronie będzie można oglądać wręczenie nagrody on-line.  Początek o godz. 20.00.

Wcześniej 12 października na oficjalnej stronie Nagrody Angelus  zakończy się głosowanie czytelników i dowiemy się, która książka zwyciężyła w plebiscycie i otrzyma nagrodę czytelników im Natalii Gorbaniewskiej. W przeddzień uroczystej gali „Angelusa” można wybrać się do księgarni Empik we wrocławskiej Renomie na spotkanie ze wszystkimi tegorocznymi finalistami. Będą Maciej Hen, Anna Janko, Uładzimir Niaklajeu, Kristina Sabaliauskaitė, Alvydas Šlepikas, Cristian Teodorescu i Varujan Vosganian. Prowadzenie: Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska. Wstęp wolny, początek o godz. 18.30.

Zobacz, kto został laureatem nagrody czytelników

– Jury obradowało w komplecie, choć przewodniczący Mykoła Riabczuk połączył się z nami za pomocą skype’a. Wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem – zaznaczył prof. Stanisław Bereś, przed ogłoszeniem tytułów i nazwisk finalistów.

– Mamy wrażenie, że tegoroczny zestaw nazwisk i tytułów, zgłoszonych do nagrody Angelus, jest bardzo dobry i rzeczywiście, tym razem, wybór był bardzo trudny – wyjaśnił. – Książki, które znalazły się w finale, są arcydziełami, są też tytuły, które mają cechy arcydzieł lub zręcznie je imitują – dodał.

– W tym roku autorzy poruszali tematy biograficzne, pojawiły się też eseje, fantazja i groteska. Nie zabrakło książek rekonstruujących pamięć w stylu sag rodzinnych, była również proza eksperymentalna, powieści obyczajowe i psychologiczne. Bogato reprezentowany, jak co roku, był reportaż, także w historycznym wydaniu – wymieniał prof. Bereś. – Wiele z tych nurtów nakłada się na siebie.

W tym roku w finałowej siódemce znalazły się następujące książki:

  1. Hen Maciej, „Solfatara” (Wydawnictwo W.A.B.)
  2. Janko Anna, „Mała zagłada” (Wydawnictwo Literackie)
  3. Niaklajeu Uładzimir, „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez”, tłum. Jakub Biernat (Kolegium Europy Wschodniej)
  4. Sabaliauskaite Kristina, „Silva rerum” tłum. Izabela Korybut-Daszkiewicz  (Wydawnictwo Znak)
  5. Slepikas Alvydas. „Mam na imię Maryte” tłum. Paulina Ciucka (Kolegium Europy Wschodniej)
  6. Teodorescu Cristian, „Medgidia, miasto u kresu” tłum. Radosława Janowska-Lascar (Wydawnictwo Amaltea)
  7. Vosganian Varujan, „Księga szeptów” tłum. Joanna Kornaś-Warwas (Książkowe Klimaty)

Uroczyste wręczenie nagrody Angelus nastąpi 15 października w Teatrze Muzycznym Capitol.

Angelus

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus jest nagrodą w dziedzinie prozy dla pisarzy pochodzących z jednego z 21 krajów Europy Środkowej: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry. Przyznaje ją miasto Wrocław.

Nagroda, którą stanowią statuetka Angelus, autorstwa Ewy Rossano, i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Od czwartej edycji wydarzeniu towarzyszy nagroda dla tłumacza nagrodzonej książki w wysokości 20 tys. zł. Funduje ją Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa. Jeśli laureatem zostanie pisarz polski, wówczas jury podejmuje decyzję o przyznaniu nagrody dla tłumacza jednej z książek zagranicznych nominowanych do finałowej siódemki. Zgłoś uwagę